Ludzas atbrīvošanas simtgades pasākumi
2020. gada 26. janvārī Ludzā norisināsies Ludzas atbrīvošanas simtgadei veltīti pasākumi.
plkst. 11.00 Dievkalpojums Ludzas Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā, Baznīcas ielā 54
plkst. 12.00- 15.00 Militārās tehnikas, ieroču un ekipējuma izstāde pie Ludzas novada pašvaldības administratīvās ēkas, Raiņa ielā 16
plkst. 14.00 Izbraukšana no Ludzas uz Istras pagasta Joničku kapiem, kur kareivja Mārtiņa Lutera individuāls apbedījums (3. Jelgavas kājnieku pulka ložmetēju rotas kareivis Mārtiņš Luters, kritis kaujā ar lieliniekiem, apglabāts 1920. gada 28. janvārī)
plkst. 15.00 Svinīgās uzrunas, ziedu nolikšana, piedalās Ludzas novada domes priekšsēdētājs, ZS 32. KB komandieris, karavīri, zemessargi un veterāni, jaunsargi, Istras pagasta Joničku kapos
Vēsturiskais pamatojums – 1920. gada 26. janvārī Latvijas armija padzina lieliniekus no Ludzas.
Plašāka informācija par Neatkarības karu pieejama: www.mil.lv/lv/latvijas-armijai-100\
2019. gads ir bijis vēsturiskiem notikumiem bagāts gads. Tas ir ne tikai Latvijas armijas, bet arī Latvijas Neatkarības kara simtgades gads, kad īpašā veidā tika atzīmēts mūsu valsts atbrīvošanas kauju ceļš, izceļot uzvaras Kurzemē, Rīgā un Vidzemē un gada nogalē svinot Latvijas armijas uzvaras pār Rietumkrievijas brīvprātīgo armiju simtgadi, kas noslēdza Kurzemes un Zemgales atbrīvošanai veltītos pasākumus.
Turpinot atzīmēt Latvijas armijas ieguldījumu neatkarīgas Latvijas valsts dibināšanā, 2020. gada pirmā puse tiks veltīta Latgales atbrīvošanas cīņu simtgadei. Aizsardzības ministrija kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, īpaši – Zemessardzes 3. Latgales brigādi, un pašvaldībām plāno svinības un piemiņas pasākumus visā Latgales teritorijā.
Pirmais lielākais Latgales atbrīvošanai veltītais pasākums notika jau 2020. gada 3. janvārī, kad apritēja simts gadi, kopš no lieliniekiem atbrīvota Daugavpils. Daugavpils atbrīvošana 1920. gada janvārī noslēdzās ar Latvijas Neatkarības kara militāru kampaņu – Ziemeļlatgales atbrīvošanu.
Šajā kontekstā tiks organizētas Nacionālo bruņoto spēku dienas Rēzeknē – 21. janvārī un Ludzā – 26. janvārī. Rēzeknes un Ludzas atbrīvošana pirms simt gadiem bija izšķirīga, lai veiksmīgi īstenotu Ziemeļlatgales atbrīvošanas kampaņu. Līdztekus svinībām Rēzeknē un Ludzā Zemessardzes 3. Latgales brigāde kopā ar pašvaldībām organizē piemiņas pasākumus un svinības Rušenicā un Preiļos.
Latgales atbrīvošanas simtgade noslēgsies ar Nacionālo bruņoto spēku reģionālo militāro parādi Daugavpilī 2020. gada 4. maijā. Tajā plaši tiks pārstāvētas gan Nacionālo bruņoto spēku, gan NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas, gan Polijas bruņoto spēku vienības un tehnika, simbolizējot gan Latvijas armijas ieguldījumu, gan gadu gaitā nezūdošo ciešo saikni ar mūsu sabiedrotajiem.
Pēc Rīgas zaudēšanas 1919. gada 22. maijā Padomju Latvijas valdība pārcēlās uz Latgali. Padomju Latvijas armiju likvidēja un pārveidoja par Padomju Krievijas 15. armiju. Saspringtā militāri politiskā situācija līdz pat 1919. gada septembrim neļāva sākt Latgales atbrīvošanu no lieliniekiem. 3. oktobrī Latvijas armijas vienības atbrīvoja Līvānus, bet tālāku uzbrukumu pārtrauca Bermontiādes sākums. 1919. gada beigās Latvija meklēja sabiedroto cīņā pret lieliniekiem. Par tādu kļuva Polija.
1920. gada 3. janvārī sākās Daugavpils ieņemšanas operācija, tam sekoja Ziemeļlatgales atbrīvošana. Padomju Latvijas valdība pameta Latvijas teritoriju un 13. janvārī paziņoja par savas pastāvēšanas beigām.
Latvijas armijas vienības 21. janvārī atbrīvoja Rēzekni, bet vēl piecas dienas vēlāk, 26. janvārī, ieņēma pēdējo lielo apdzīvoto vietu – Ludzu.
1920. gada 1. februārī abas karojošās puses noslēdza pamieru. Latvijas armija bija sasniegusi Latvijas etnogrāfisko robežu. Latgales atbrīvošana un Latvijas Neatkarības karš oficiāli noslēdzās ar Latvijas–Padomju Krievijas miera līguma parakstīšanu 1920. gada 11. augustā.