LSM: Ārā no krīzes. Ludzā notiek pirmais pēcizolācijas amatnieku tirdziņš

Covid-19 krīze ir ietekmējusi gan tūrisma nozari, gan mainījusi amatnieku un mājražotāju dzīvi. Ludzā ar mērķi piedāvāt amatniekiem un mājražotājiem iespēju realizēt savu produkciju pēc trīs mēnešus ilgās izolācijas, ir sākuši darboties amatnieku un mājražotāju tirdziņi. Sestdien Vecpilsētas laukumā jau notiek pirmais šāds pasākums. Kopumā savu produkciju pārdos vairāk nekā 30 mājražotāji un amatnieki.

Ludzas amatnieku centrā pirms Covid-19 krīzes vai ik dienu apgrozījās tūristu grupas no visdažādākajām valstīm, kas gan pirka vietējo amatnieku un mājražotāju darinājumus, gan arī piedalījās dažādās meistarklasēs.

Keramiķis Ēriks Kudlis

Keramiķis Ēriks Kudlis sarindojis plauktos jau gatavos māla izstrādājumus – podus, krūzes, šķīvjus. Viņš gaida, kad varēs atkal satikt tūristus un rādīt viņiem māla brīnišķīgās spējas cilvēka rokās pārtapt par sadzīvē un ikdienā lietojamu priekšmetu. Kudlis atzīst, ka krīze viņu skārusi vairāk morāli. Taču tagad situācija mainās, un jau drīzumā plānota tikšanās ar tūristiem no Igaunijas.

“Notika tas, ko mēs redzējām tikai filmās. Tas arī mūs skāra. Iedvesma arī bija pametusi.

Pamazām centos kaut ko darīt un strādāt. Kad pateica, ka nenotiks lielais Brīvdabas muzeja pasākums, tad vēl bēdīgāk ap sirdi palika,” stāsta meistars.

Līvānu novada Zemnieku saimniecības “Dambīši 2” saimnieks Alberts Dambītis saimniecībā ražotos sierus uz tirdziņu Ludzā vedīs nākamnedēļ. Viņš atzīst, ka ārkārtējās situācijas laikā saimniecības ienākumi kritušies uz pusi un būs nepieciešams laiks, lai atgrieztos iepriekšējā pārdošanu līmenī.

“Tā kā mums ir produkcija – siers, kas var kādu laiku uzglabāties ledusskapjos, mēs to arī darījām. Mums nebija noieta šajā periodā, taču mēs šo produkciju uzglabājām. Tiesa, mums nebija tādu, kā plānots, ienākumu tanī brīdī, kā tas parasti ir. Tas, ka tie mazie tirdziņi atveras pamazām, tas nav īsti glābiņš, kaut gan jāsaka, ka tas ir pluss.

Kamēr neatvērsies visa sistēma pilnībā, kā tas bija iepriekš, tikmēr realizācija samazināsies,” stāsta uzņēmējs.

Lai arī valstī sakarā ar Covid-19 krīzi, joprojām saglabājas dažādi ierobežojumi, Ciblas novada bioloģiskās zemnieku saimniecības “Griezītes”, kas nodarbojas ne tikai ar bioloģisks dārzeņu un tēju audzēšanu, bet arī ar pārstrādi, saimniece Zanda Trukšāne cer piedalīties vienā no pēdējiem jūnija tirdziņiem Ludzā, lai piedāvātu pircējiem dažādas zāļu tējās jau no jaunās ražas.

“Pagājušajā gadā mums bija tāds kā starta gads, un mēs savu produkciju jau paspējām realizēt līdz veselības krīzei, kas mums visā pasaulē ir. Līdz ar to pagaidām saimniecībā nekādas tādas ietekmes nav. To mēs vairāk redzēsim sezonas beigās.

Raugoties nākotnē, izskatās, ka nekāda tāda ļoti negatīva ietekme nebūs, jo tomēr tā ir pārtika,” stāsta Trukšāne.

Tā kā saimniecība plāno paplašināties, saimnieci vairāk uztrauc darbaspēka pieejamība nākotnē.

“Pagaidām šogad mēs varbūt vēl kaut kā iztiksim ar to, kas mums ir – ar sevi un saviem draugiem, bet nu nākamajā gadā mums jau noteikti jādomā par papildus algotiem strādniekiem,” viņa norāda.

Nelielā pierobežas pilsētiņa Ludza atgūstas no trīs mēnešus ilgušajiem ierobežojumiem. Par to liecina gan vairāk cilvēku ielās, gan arī darbu atsākušie amatnieku un mājražotāju tirdziņi vecpilsētas laukumā. Ludzas novada Tūrisma informācija centra vadītāja Līga Kondrāte atklāj, ka rīkojot tirdziņus, tiks ievēroti pašlaik noteiktie drošības pasākumi.

“Sākot ar šo sestdienu, ar 13. jūniju, mēs organizējam trīs mazos tirdziņus. Katru sestdienu Ludzas vecpilsētas laukumā, lai dotu iespēju ražotājiem savus ražojumus piedāvāt apmeklētājiem, lai būtu arī ludzāniešiem un pilsētas viesiem svētki. Mēs tirdziņos izvietojam meistarus un mājražotājus pietiekošā attālumā vienu no otra, tā, lai arī cilvēkiem, kas gaida savu rindu iepirkties, ir iespēja nodrošināt šo divu metru distanci. Par to mēs arī nepārtraukti atgādināsim mikrofonā, būs uzlikti arī rakstiski ziņojumi, ka nekas nav atcelts, ka mums ir jāievēro distancēšanas drošības dēļ,” skaidro Kondrāte.

Ludzā jūnijā notiks trīs amatnieku tirdziņi. Savukārt jūlijā nedēļas nogalēs uz plosta ezerā paredzēti dažādi koncerti, bet augustā notiks pilsētas svētku pasākumi.

Autori: Iveta Čigāne (“Latvijas Radio” Latgales korespondente )