“Augšdaugavai” šogad veltīta izstāde un videostāsts
Krāšņi, krāsaini un pavasarīgi – tādi ir vizuālās mākslas darbi, ko novada mūzikas un mākslas skolu, kā arī citu izglītības iestāžu audzēkņi veltījuši Augšdaugavas ainavai, atsaucoties novada Kultūras pārvaldes aicinājumam piedalīties individuālā brīvdabas plenērā.
Šogad 23. maijā bija iecerēts starptautiskais tautas mākslas festivāls „Augšdaugava”, kurš diemžēl nenotiks. Šādas izmaiņas viesuši ar pandēmiju saistītie ierobežojumi. Festivāla norise bija iecerēta no jauna iekārtotajā brīvdabas pasākumu vietā “Latgales sēta”, kas tapusi, pašvaldībai piedaloties vērienīgā projektā “Rīteiropas vērtības”. Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne, atzīst, ka pašvaldība ir ieguldījusi lielu darbu, sakārtojot “Latgales sētas” pasākumu norises vietu un Markovas taku, bet pašlaik vēl turpinās darbi arī pie Slutišķu muzeja infrastruktūras atjaunošanas.
Lai arī festivāls šogad nenotiks, par godu Augšdaugavai tapuši jauniešu zīmējumi un videostāsts, kurā muzikālus sveicienus sūta dziedātājs Juris Ostrovskis un Naujenes pagasta folkloras kopa “Rūžeņas”. Tas ir neliels stāsts par vietu likteņupes Daugavas krastā, kur ikviens var baudīt neskartās dabas rāmos ritmus un iepazīt bagāto kultūras mantojumu. Daugava ir galvenā Slutišķu ainavas vērtība. Augšdaugavas teritorijā tā met deviņus lielus līkumus, veidojot gleznainu upes ieleju.
Maija sākumā Daugavpils novada mūzikas un mākslas skolu un citu izglītības iestāžu audzēkņi tika aicināti piedalīties brīvdabas plenērā un iemūžināt Augšdaugavas skatus kādā no mākslas darbiem. Atsaucība bijusi negaidīti liela. Plenērā aktīvi piedalījās Naujenes un Špoģu Mūzikas un mākslas skolu audzēkņi skolotāju Anitas Jasinskas un Valda Grebeža vadībā, kā arī Lāču pamatskolas audzēkņi – kopumā 47 dalībnieki, kuri radījuši vizuālās mākslas darbus dažādās tehnikās, krāsās paužot savu redzējumu par Augšdaugavas ainavām. Visi darbi tiks apkopoti virtuālā izstādē tautas mākslas festivāla „Augšdaugava” mājas lapā augsdaugava.lv, Daugavpils novada domes portālā un sociālajos tīklos, tāpat drīzumā būs aplūkojami arī izstādē Daugavpils novada Kultūras centrā “Vārpa”. Visi dalībnieki saņems Pateicības rakstus, bet labāko darbu autori arī nelielas balvas.
Daugavas svētku svinēšana Slutišķu sādžā aizsākās 1994. gada 14. maijā, kad dabas parkā “Daugavas loki” Daugavpils rajona padome atklāja Markovas taku, klātesot valsts prezidentam Guntim Ulmanim un komponistam Raimondam Paulam. Markovas pilskalna pakājē tika uzstādīta tēlnieka Viļņa Titāna veidota piemiņas zīme, ar kādu Latvijas Kultūras fonds iezīmēja Latvijas pilskalnus. 1998. gadā Naujenes pagasta padome uzsāka ikgadējo “Augšdaugavas” dienu tradīciju. Kopš 2000. gada tās tiek svinētas kā tautas mākslas svētki ar mērķi pētīt un rādīt sabiedrībai pie Daugavas dzīvojošo dažādo tautu kultūras bagātības.
Šajos gados Daugavpils novada pašvaldības īstenotie projekti ir sekmējuši parka “Daugavas loki” un Slutišķu teritorijas atpazīstamību. Tā ir kļuvusi par tūristu iecienītu vietu, kur nesteidzīgi baudīt dabas skaistumu un izzināt kultūras mantojumu. Naujenes pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Miglāne aicina ikvienu izturēties saudzīgi pret sakārtoto vidi, lai to saglabātu pēc iespējas ilgāk.
Teksts, foto: Inese Minova
Video: Guntis Kaminskis
VIZUĀLO MĀKSLAS DARBU GALERIJA