Režisora Viestura Kairiša spēlfilmas PIĻSĀTA PI UPIS Rēzeknes pirmizrāde GORĀ

No 2020. gada 17. janvāra kinoteātros visā Latvijā varēs noskatīties Viestura Kairiša jauno filmu “Piļsāta pi upis” (“Pilsēta pie upes”). Darbs pie šīs vēsturiskās drāmas risinājies vairāk nekā trīs gadus. Filmas Rēzeknes pirmizrāde būs skatāma jau 2020. gada 11. janvārī Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē un Krāslavā.

“Piļsāta pi upis” ir attiecību stāsts uz pagājušā gadsimta 30.-40. gadu vēsturisko pārmaiņu fona. Scenārija pamatā ir latviešu trimdas autora Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāns. Filmas galvenajam varonim Ansim ir nevainīga profesija — daiļkrāsotājs, un viņš ir pieprasīts pie visām varām, kas piecu gadu laikā nomainās vairākkārt. Patētisko ulmaņlaiku vietā nāk skarbie režīmi – komunisti, tad nacisti. Anša iecerētā ir ebreju meitene Zisla, taču jaunās sievietes tēvs liek mīlai šķēršļus. Anša dzīvē uzrodas arī glītā latviete Naiga.

Filmā būs dzirdamas vairākas valodas: latviešu, krievu, vācu, jidišs, jo valodu mikslis bija dabiska parādība laikā, kad multikulturālā vidē cieši blakus dzīvoja dažādu tautību cilvēki un īsā posmā nomainījās vairākas varas. Valodu dažādība atspoguļojas arī vidē — vienu dienu ielu nosaukumi lasāmi vienā valodā, bet pavisam drīz tie jau jānomaina uz citu. Pamatā gan filmas varoņi runās latgaliski (filma arī uzņemta Latgalē – Krāslavā, Ludzā, Rēzeknē, Varakļānos, Daugavpilī, Subatē), un šiem dialogiem filmā paredzēti titri latviešu valodā.

No Latgales nācis un latgaliski runā galvenās lomas – Anša lomas – tēlotājs Dāvis Suharevskis, šī ir viņa pirmā loma. Pārējās lomās – Agnese Cīrule, Gundars Āboliņš, lietuviešu kino leģenda Jozs Budraitis un čehu aktrise Brigita Cmuntova. Viesturs Kairišs filmu veido kopā ar saviem ilggadējiem radošajiem partneriem – mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu. Studijā “Ego Media” producēto filmu finansē Nacionālais kino centrs, arī Lietuvas un Čehijas kino institūcijas, atbalsta Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un citu Latgales pilsētu pašvaldības, kā arī “Latvijas finieris”, “Circle K”, “Merrild”, “Salmo”, “Tvaikonis” un citi. Filmas partneri: LTV un LMT, informatīvie atbalstītāji – “Latvijas Avīze”, “Delfi”.

Filma nav ieteicama līdz 12 gadu vecumam.

Biļetes tirdzniecībā no 17. decembra 12.00.

GORS Kultūras vēstnieku programmas dalībniekiem biļetes ar 10% atlaidi, veicot pirkumu kasēs vai Latgales vēstniecības GORS biļešu sistēmas klienta profilā. Kasēs lūgums uzrādīt karti pirms pirkuma veikšanas.

Informējam, ka pasākuma laikā ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem un nolūkā informēt sabiedrību par notikušo pasākumu var tikt veikta fotografēšana, video un/vai audio ieraksta veikšana. Minētās darbības tiek veiktas atbilstoši datu apstrādes prasībām, neidentificējot konkrētas personas. Iegūtie materiāli var tikt publicēti un/vai translēti plašsaziņas līdzekļos, kā arī sociālajos tīklos internetā u.tml.

Ja Jūs nevēlaties tikt fotografēts vai filmēts, Jums ir tiesības pieprasīt, lai šādas darbības attiecībā uz Jums netiek veiktas. Jums ir tiesības lūgt neizmantot vai dzēst Jūsu personas datus – fotoattēlu, video vai audio ierakstu, kurā jūs esat fiksēts, sazinoties ar personas datu apstrādes pārzini – SIA “Austrumlatvijas koncertzāle” administrāciju klātienē, Rēzeknē, Pils ielā 4; zvanot 646 33303 vai rakstot koncertzale@rezekne.lv.