Pastāvīgi aug reģistrēto pasažieru komercpārvadājumu vadītāju skaits
Šobrīd 5405 transportlīdzekļu vadītāji ir tiesīgi veikt pasažieru komercpārvadājumus ar taksometru un vieglo automobili – liecina Autotransporta direkcijas Taksometru vadītāju reģistra dati. Transportlīdzekļu vadītāju, kas vēlas sniegt minētos pakalpojumus, skaitam katru mēnesi ir tendence pieaugt vidēji par 200 vadītājiem, bet pēdējo desmit mēnešu laikā vadītāju skaits ir dubultojies. Vadītāju reģistrāciju un izslēgšanu no Taksometru vadītāju reģistra veic Autotransporta direkcija.
Šī gada 1. aprīlī Taksometru vadītāju reģistrā ir reģistrēti 5405 transportlīdzekļu vadītāji. Trīs mēnešu laikā reģistrēto transportlīdzekļu vadītāju skaits ir pieaudzis par 608 vadītājiem jeb 13%. Kopš brīža, kad reģistrācija kļuva obligāta, lai drīkstētu veikt pasažieru komercpārvadājumus ar taksometru vai vieglo automobili, proti, 2018. gada 1. jūnija transportlīdzekļu vadītāju ir pieaudzis par 117%. 2018. gada 1. jūnijā taksometru vadītāju sarakstā bija 2490 transportlīdzekļu vadītāji.
Desmit mēnešu laikā no Taksometru vadītāju reģistra ir izslēgti 158 transportlīdzekļu vadītāji par neatbilstību normatīvo aktu prasībām. Galvenokārt pārkāpumi saistīti ar ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu un 8 soda punktu uzkrāšanu – līdz 1. aprīlim minēto pārkāpumu dēļ no reģistra ir izslēgti 150 vadītāji. Savukārt 8 transportlīdzekļu vadītāji ir izslēgti sakarā ar valsts valodas nezināšanu. Lai transportlīdzekļa vadītājs varētu sniegt taksometra vai pasažieru komercpārvadājumu ar vieglo automobili pakalpojumus, latviešu valoda ir jāpārvalda ne zemāk kā B līmeņa 1. pakāpē.
Vienlaikus komersantiem, kas vēlas veikt pasažieru komercpārvadājumus ar vieglo automobili, Autotransporta direkcijā ir jāsaņem licence šāda veida pakalpojumu sniegšanai un licences kartīte katram transportlīdzeklim, ar kuru tiek veikti pasažieru komercpārvadājumi. Šī gada 1. aprīlī darbībā esošas ir 365 licences pasažieru komercpārvadājumiem ar vieglo automobili un 264 transportlīdzekļu licences kartītes. Pasažieru komercpakalpojumus ar vieglo automobili komersanti iedzīvotājiem var piedāvāt, tikai izmantojot elektronisko sakaru līdzekļus tiešsaistē speciāli izveidotā tīmekļvietnē vai mobilajā aplikācijā. Savukārt pasažieri par braucienu var norēķināties tikai bezskaidrā naudā.
Autotransporta direkcija vērš pārvadātāju, kas veic pasažieru komercpārvadājumus ar vieglo automobili, uzmanību, ka no šī gada 1. maija pārvadātājiem, saņemot transportlīdzekļa licences kartīti, vienlaikus būs jāvēršas pie apdrošinātāja un jānoslēdz jauns apdrošināšanas līgums. Atbilstoši grozījumiem Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā līdzšinējais noslēgtais apdrošināšanas līgums tiks uzskatīts par izbeigtu ar brīdi, kad transportlīdzeklim tiks izsniegta licences kartīte pasažieru komercpārvadājumiem ar vieglo transportlīdzekli. Tāpat pārvadātājiem jāņem vērā, ka apdrošināšanas prēmijas apmēru nosaka pats apdrošinātājs, ievērojot transportlīdzekļa veidu, izmantošanas mērķi un citus risku ietekmējošus faktorus.
Šobrīd Saeimā tiek skatīti arī grozījumi likumā Par valsts sociālo nodokli. Grozījumu projekts paredz, ka pirms licences kartītes pasažieru komercpārvadājumiem ar vieglo automobili saņemšanas pārvadātājam būs jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksa 130 eiro apmērā ik mēnesi.