LSM: Verēmu pamatskolas skolēni saņem Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu

Šogad 103 Latvijas jaunieši no 22 dažādām Latvijas “Award” vienībām saņēma Edinburgas hercoga starptautisko apbalvojumu. Tā ir programma, kur jaunieši īsteno paši savus izvirzītos izaicinājumus bronzas, sudraba vai zelta līmenī. Latvijā šo programmu jau 13 reizi organizē Valsts izglītības satura centrs. Par to, kā jauniešiem no Rēzeknes novada Verēmu pamatskolas veicās ar mērķu sasniegšanu, vairāk Lāsmas Zutes sagatavotajā audioierakstā.

Rēzeknes novada Verēmu pamatskolas trīs skolēni nupat kā saņēma Edinburgas hercoga starptautisko jauniešu programmas Award bronzas līmeņa apbalvojumu, no kuriem divi ir Dairis Mivreniks un Vadims Jaudzems. Jauniešiem pie drēbēm piesprausta Award nozīmīte, kā apliecinājums  viņu pašdisciplīnai, lai spētu sasniegt savus izvirzītos mērķus. Puiši ir 9.klases skolnieki. Award programmā jaunieši kopā ar vadītāju veido katrs sev individuālu izaugsmes programmu četrās jomās, kā brīvprātīgais darbs, fiziskā sagatavotība, jaunas prasmes un piedzīvojumu ceļojums. Verēmu pamatskolas skolēni uzdevumus sāka pildīt aizvadītā gada novembrī.

“Es izvēlējos salikt pats sev datoru un tad balstā guļus man vajadzēja 70 kilogramus pacelt, un vēl es palīdzēju ar skolas [interneta] saiti, arī facebookā liku dažādas fotogrāfijas, kas mums notika skolā, ” stāsta Vadims Jaudzems.

“Es sev, kā jaunu prasmi, izvēlējos programmēšanu, par brīvprātīgo darbu – man bija pagalma teritorijas kopšana un fizisko es paņēmu, kā mērķi, 30 atspiešanās uz rokām,” stāsta Mairis Mivreniks.

Papildus fiziskajiem uzdevumiem, brīvprātīgajām darbam un jaunu prasmju apguvei, vasarā jaunieši veica pašu izplānotu divu dienu ekspedīciju ap Lubāna ezeru, plānojot paši maršrutu, nepieciešamo pārtiku un nakšņošanas vietu. Jauniešus ekspedīcijas laikā vērtēja neatkarīgs novērtētājs, kas pārbaudīja, vai jaunieši pēc izplānotā maršruti ir tur, kur viņiem jābūt.  Sākumā Award programmu Verēmu pamatskolā iesāka deviņi skolēni, tomēr ne visiem pietika gribasspēka un laika, lai izpildītu visus uzdevumus. Tāpēc tiem, kuri to paveica, ir īpašs prieks, uzsver Vadims.

“Gandarījums, ka daudz ko esmu iemācījies, piemēram, to pašu datoru salikt, ļoti ilgi gaidīju, kad to varēšu izdarīt, sakrāju naudu pats, un par to man ir ļoti liels gandarījums.”

Verēmu pamatskola šajā programmā iesaistījās pirmo reizi, un tas notika pateicoties skolas direktorei Ivetai Gailei, kura ir arī “Award” vienības vadītāja skolā. Direktore vēlas attīstīt ārpus stundu aktivitātes, jo tās palīdz veidot skolēnus par daudzpusīgām personībām. Arī šajā mācību gadā Award programmas bronzas līmenī iesaistījušies seši skolēni. Jāpiebilst, ka Edinburgas hercoga starptautiskais apbalvojums izveidots 1956.gadā. Šobrīd Award programma darbojas jau 130 pasaules valstīs, piedāvājot jauniešiem vecumā no 14 līdz 24 gadiem pašiem plānot, darīt un izvērtēt savus darbus.

Avots un radio sižets atrodams: www.lsm.lv

Autors: Lāsma Zute