LPR pārstāvji piedalās Višķu aprūpes centrā darbību uzsākušā Dienas centra personām ar garīga rakstura traucējumiem atklāšanā

Rudens mēneši projektā “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā” bijis darbīgs periods. Tā ieviesējkomanda no Latgales plānošanas reģiona (LPR) intensīvi apmeklējusi Latgales plānošanas reģiona teritorijā esošās un projektā iesaistītās pašvaldības.

Trešdien, 20.novembrī, tika apmeklēts Daugavpils novada Višķu aprūpes centrs, kurā no 1. novembra darbu sācis Dienas centrs. Tas izveidots ar mērķi sniegt pakalpojumus personām ar garīgās attīstības traucējumiem un kurš tapis deinstitucionalizācijas (DI) projekta ietvaros. Daugavpils novada Sociāla dienesta vadītāja Anna Jegorova atzīst, ka faktiski tika atjaunots iepriekš īstenotais projekts Višķu sociālās aprūpes centrā, nodrošinot centru ar jaunu aprīkojumu, materiāliem un personālu.

Pašlaik jaunajam centra ir jau 13 klienti, kas tika izvērtēti deinstitucionalizācijas projekta ietvaros. Ar viņiem strādā četri speciālisti – sociālais darbinieks, centra vadītāja, sociālais rehabilitētājs un aprūpētāja. Centram ir arī savs transports, ar kuru klienti ik rītu tiek uzņemti viņu dzīvesvietā un vakarā nogādāti mājās.

“Šobrīd ir iespaids, ka gandarījums ir milzīgs. Cilvēki labprāt dodas uz centru un jau sešos no rīta saģērbušies gaida transportu. Redzot, ka Dienas centra klientam, kurš vairāk kā desmit gadus nav izgājis ārpus mājām, staro acis, panākums ir fantastisks,” teic A. Jegorova.

Centrā katrai dienai ir izstrādāts aktivitāšu plāns, tiek pētītas klientu vajadzības, intereses. Kādam vairāk patīk zīmēt, veidot, līmēt vai griezt, citam rakstīt dzeju, vēl kādam patīk fiziskās aktivitātes vai pastaigas. “Mēs pagaidām vēl tikai pētām, lai saprastu, kas viņiem ir vajadzīgs,” saka Sociālā dienesta vadītāja. Dienas centra klientiem nodrošināta arī ēdināšana, jebkurā brīdī ir iespēja padzert tēju, sulu vai apēst sviestmaizi.

Projekts “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā” tiek īstenots Latgalē līdz 2023. gadam kā daļa no Latvijā notiekošā deinstitucionalizācijas (DI) procesa, kura būtība ir  ilgtermiņā radīt tādu sociālo pakalpojumu un atbalsta sistēmu, kas sniedz sabiedrībā balstītus pakalpojumus un maksimāli samazina ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs esošo personu skaitu.

Papildu informācija par DI projektu: Ināra Krūtkrāmele, DI projekta vadītāja, e-pasts: inara.krutkramele@lpr.gov.lv