‘Latvijas skolas soma’ atklāšanas pasākums atzīts par vienu no labākajiem pasaulē
Latvijas valsts simtgades programmas “Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākums “100 Latvijas stāsti 100 minūtēs” iekļuvis konkursa “Eventex Award” fināla pirmajā trijniekā. “Latvijas skolas somas” koncerts pretendē uz galveno balvu piecās kategorijās: Labākais mākslas pasākums, Labākais koncerts, Labākais kultūras pasākums, Labākā uzstāšanās (Best Live show), Labākais pasākums Eiropā, portālu “Delfi” informē Latvijas Simtgades biroja pārstāve Linda Pastare.
Kopumā šogad “Eventex Award” konkursā piedalījās 331 pasākumi no 42 valstīm, un rezultāti tiks paziņoti 26. martā. Programmas “Latvijas skolas soma” atklāšana norisinājās 2018. gada 6. septembrī Arēnā Rīga, kur tikās kopumā 6000 skolēnu no visiem 119 Latvijas novadiem. Atklāšanas pasākumu veidoja Kultūras ministrija sadarbībā ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu, pasākuma producents – “Luka”.
Koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju. Koncertā piedalījās Raimonds Pauls, vijolnieks Daniils Bulajevs, The Ludvig, Laima Jansone, grupa “Dagamba”, Matīss Čudars, Edavārdi, dejotāja un horeogrāfe Liene Grava, Justs Sirmais, Daumants Kalniņš, grupa “Auļi”, soprāns Marlēna Keine, DJ Monsta un DJ Rudelies, simfoniskais orķestris “DD” diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā, dejotāji, velo triālisti “Karters” un citi mākslinieki, apvienojoties netradicionālās kombinācijās un mudinot jauniešus arī pašiem būt radošiem. Pirms koncerta skolēni aizrautīgi degustēja dažādus radošos eksperimentus, iepazina kino un animācijas tapšanas aizkulises, kā arī dalījās iespaidos, kādu viņi iztēlojas Latviju pēc simts gadiem.
Pasākuma radošā grupa ir producente Inese Lukaševska, režisore Mirdza Zīvere, mākslinieciskie vadītāji Jānis Ķirsis (koncerts) un Inese Lukaševska (izstāde), diriģents Jānis Liepiņš, horeogrāfs Agris Daņiļevičs, tehniskais producents Reinis Druvietis, scenogrāfs Didzis Jaunzems, skaņu režisors Normunds Slava, gaismu režisors Oskars Pauliņš, kostīmu konsultante Baiba Grīna, vadītājs Valters Frīdenbergs, video mākslinieki Artis Dzērve un Viktors Keino un projekta vadītāja Kristīne Skvarnaviča.
“Latvijas skolas soma” ir valsts atbalsta programma, lai visiem 1.–12. klašu skolēniem, t. sk. profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem, būtu iespēja teorētiskās zināšanas papildināt ar dažādos pasākumos, muzejos, teātros, koncertzālēs, uzņēmumos, dabas takās un citviet klātienē gūtu pieredzi.
Atklāšanas pasākumā patiess prieks mijās ar savdabīgu pārsteigumu. “Man šī ir vienreizēja iespēja tik īsā laikā gūt tik daudz jaunu iespaidu. Esmu sajūsmā, ka arī šādi var mācīties. Šodien apguvu jaunas prasmes gan fotodarbnīcā, gan iepazinu aizraujošus trikus,” tā savu dienu raksturoja Lienīte Maija Vaļentova no Upeslejas skolas. Savukārt skolotāji galvenokārt novērtēja jaunās iespējas bērniem paplašināt redzesloku un iedvesmoties savām nākotnes karjeras izvēlēm. Salaspils 1. vidusskolas skolotāja Laima Pamiljane atzina, ka galvenais ir iespēju daudzveidība: “Skolas somas programma piedāvā visdažādāko pieredzi – no dabas un kultūras iepazīšanas līdz pat modernajām tehnoloģijām. Tas sniedz pavisam citu iedvesmas vērienu, jo īpaši skolēniem, kuri ir ārpus Rīgas un tās tuvākās apkārtnes. Turklāt tas vēl ir tikai pats sākums – viss gads vēl priekšā!”
Inicatīva „Latvijas skolas soma” veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.