Kultūras notikumi Lūznavas muižā 2019. gada ziemā/pavasarī

Dažādu pasaules valstu sajūtas un iedvesma un lepošanās ar savējiem mākslā, literatūrā un mūzikā caurvīs Lūznavas muižas 2019. gada ziemas un pavasara notikumu un izstāžu sezonu. Notikumu vidū Vēsmas Ušpeles Santjago ceļa iedvesmotās gleznas, “Samba da Minha Terra” Brazīlijas skaņas, ieskatīšanās instagram pasaulē caur populārajiem zīmētajiem kaķiem, kapelas “Dziga” jaunais albums, Jolantas Gulbes-Paškevičas fadu mīlestība, Latgales lauki Aivja Pīzeļa darbos, Ivetas Ratinīkas dzeja un citi.

 

Vēsma Ušpele “Vēsmas hronikas. Kalnu safrāns”. Izstādes svētki

27. janvāris 13.30, bezmaksas

No 6. janvāra līdz 7. februārim Lūznavas muižas Zilajā zālē būs skatāma mākslinieces Vēsmas Ušpeles gleznu izstāde “Vēsmas hronikas. Kalnu safrāns”, kuras iedvesma gūta 2018. gada rudenī, noejot Santjago ceļu. Vēsma ir keramiķe un gleznotāja, kopš 2006. gada viena no Latgales mākslinieču apvienības “V.I.V.A.” dalībniecēm, Latvijā zināmās keramiķu darbnīcas “Malny Wylki” saimniece, kurā darbojas kopā ar vīru Aivaru Ušpeli. Vēsma ir arī latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” statuešu autore un veidotāja.

Pasaules mūzikas grupa “Samba da Minha Terra” (Brazīlija–Lietuva)

27.janvāris 15.00, 6,00–10,00 €

“Samba da Minha Terra” ir pasaules mūzikas grupa, džeza mūziķu apvienība, kas jūtas tuvi Brazīlijas mūzikai. Grupā darbojas gan mūziķi no Brazīlijas, gan Lietuvas. “Samda Da Minha Terra” radās, kad basģitārists Matheus Nicolaiewsky un ģitārists Djamen Farias no Brazīlijas kopīgās džeza mūzikas studijās Nīderlandē satika lietuviešu dziedātāju Egli Petrosiuti. Zināšanas ļauj mūziķiem improvizēt un plaši interpretēt mūziku. Grupa izveidojusi izlasi ar atpazīstamākajām brazīļu melodijām, kuras izspēlē savā džeza interpretācijā. “Samba Da Minha Terra” pievienojies arī izcilākais Eiropā dzīvojošais autentiskās brazīļu mūzikas bundzinieks Fernando Paiva Da Silva.

 

Instagram konta @dailypurrr zīmējumu izstādes atklāšana

  1. februāris 17.00, bezmaksas

Instagram konts @dailypurrr, kura autors ir rēzeknietis Ainārs Olūtnieks, sasniedzis 100 tūkstošus sekotāju no visas pasaules. Konta panākumu atslēga – katru dienu publicēts vienkāršs, bet ar humoru zīmēts kaķis. Ainārs, kurš strādā dizaina jomā, projektu uzsācis gandrīz nejaušības dēļ – jau sen gribējis zīmēt kaut ko, kas ir maksimāli vienkāršs un talkā nākusi mākslas skolā gūtā pieredze. Pirmais @dailypurrr kaķis sociālajā tīklā “Instagram” publicēts 2017. gada 26. jūlijā, bet nu īstenojusies vēl viena ideja – mazu daļu no vairāk nekā 400 zīmējumiem no 8. februāra līdz 8. martam var apskatīt ne tikai internetā, bet arī Lūznavas muižā.

Kapelas “Dziga” jaunā albuma “Gostūs” prezentācijas notikums

  1. februāris 18.00, bezmaksas

Pērnā gada pašās beigās iznāca jaunais kapelas “Dziga” albums “Gostūs”, kurš kapelas radošajā daiļradē ir nu jau septītais tautas mūzikas albums. Tajā iekļautas vienpadsmit latviešu, latgaliešu un dažu citu Eiropas valstu tautu kadriļu melodijas. Albuma prezentācijas pasākumā interesenti tiks iepazīstināti gan ar jau labi zināmo, populāro kadriļu melodijām, kuras izdejos Lūznavas muižas kadriļu deju grupa, gan arī kapela izspēlēs pagaidām vēl mazāk zināmās kadriļas. Drosmīgākie pasākuma laikā kadriļas varēs arī iemācīties nodejot.

 Aivja Pīzeļa izstādes “Mana daba” atklāšana

  1. februāris 13.30, bezmaksas

No 8. februāra līdz 11. martam Lūznavas muižā būs skatāma Preiļu puses gleznotāja Aivja Pīzeļa ainavu izstāde “Mana daba”. Mākslinieks par izstādi stāsta: “”Mana daba” sākās šeit – Latgales laukos, kur pļavās māva vecmātes govis un lauku ara vectēva zirgs. Manās atmiņās tas viss vēl ir dzīvs. Un dzīva ir ainava, kuru gleznoju savās kompozīcijās. Daba ir vislielākā iedvesmotāja. Tā nekad nepārstās pārsteigt ar savu mainību un dažādību.” Gleznotāja Aivja Pīzeļa radošā darbība ir cieši saistīta ar Latgali – tās dabu, cilvēkiem. Katru gadu A. Pīzelis piedalās plenēros, kuros tiek iemūžināta Latvijas  krāšņā un mainīgā daba.

Jolanta Gulbe-Paškeviča. Koncertprogramma “Fadu – jaunais un vecais”

  1. februāris 15.00, 8,00–12,00 €

Portugāles, Eiropas pašā Rietumu malā rodamās zemes, mūzikā jaušama bezgalīgā okeāna elpa. To var sajust un sadzirdēt tradicionālajā dziesmu žanrā fadu (fado), kura esence ir nesteidzīgi izdziedāti stāsti par ilgām pēc nesasniedzamā. Fadu radies 19. gadsimta gaitā Lisabonā, Portu, Koimbrā un citviet kā pilsētu romances žanrs, un šodien tas uzskatāms par Portugāles muzikālo vizītkarti. Jolanta Gulbe-Paškeviča savā programmā apkopojusi sev tuvākās žanra dziesmas. Tās aptver vairāk kā simt gadu fadu vēstures – pārstāvēts gan žanra senākais slānis, gan 20. gadsimta fadu dīvu Amālijas Rodrigešas un Dulse Pontešas jau par fadu klasiku kļuvušās dziesmas, gan arī mūsdienu fadu repertuārs. Ģitāru pavadījumu spēlē Ivars Hermanis un Āris Ozols.

Anastasijas Bikovas un Grietas Butjankovas izstādes “Pēc ilgas svārstīšanās” atklāšana

  1. marts 13.30, bezmaksas

Rēzeknes mākslinieču Anastasijas Bikovas un Grietas Butjankovas kopējā gleznu izstāde “Pēc ilgas svārstīšanās”. Galvenie objekti, ar ko mākslinieces strādā, ir cilvēks un dabas motīvi. Izstādes ideja saistīta ar divu galējību apvienošanu: Anastasija savos darbos attīsta ķermeņa un gara maksimālo spriedzi, bet Grieta, savukārt, izvēlētajos sižetos ataino noteiktā brīža iekšējā miera stāvokli. Svārstīšanās starp šiem diviem stāvokļiem ir pazīstama ikkatram, tas arī veicina meklējumu un eksperimentu attīstību, līdz tie pārtop par mākslas darbiem.

Daile Dociene un Egle Bučņūte (Lietuva). Koncertprogramma “Pasaules balādes”

  1. marts 15.00, 8,00–12,00 €

Lūznavas muiža aicina uz lietuviešu mūziķu Dailes Docienes (arfa, vijole) un Egles Bučņūtes (ģitāra, vokāls) koncertprogrammu “Pasaules balādes”. Koncertprogrammu caurvīs romantika, sievišķība, jutekliskums, melodisks un dzidrs mūzikas stīgu skanējums. Egle Lūznavas muižā viesosies pirmo reizi, bet Daile kopā ar Egles māsu Ramuni 2017. gada jūlijā radīja maģisku arfas un vijoles saspēli Lūznavas muižas Mākslas piknikā.

Dziesminieks Daniels Kemišs (Lielbritānija)

  1. marts 15.00, 8,00–12,00 €

Daniels Kemišs (Daniel Kemish) ir americana/folk mūzikas dziedātājs un dziesmu autors no Lielbritānijas, viens no tiem māksliniekiem, kura balss “trāpa tieši sirdī”, gūstot klausītāju nedalītu uzmanību, uzstājoties intīmā vienatnē vai pilnā sastāvā ar visu grupu. Daniela mūziķa karjera sākās 2006. gadā ar koncertēšanu mazos klubos un bāros dažādās Lielbritānijas vietās, bet kādu dienu 2011. gadā viņš nolēma, ka ir gana uzstāties ar citu autoru dziesmām – tās jārada arī pašam. Iedvesma nāca Portugālē, kur ir Daniela bērnības mājas. 2016. gadā iznāca mūziķa debijas albums “Fools&Money”, kurš tika ierakstīts Nešvilā, ASV. Nu iznācis dziesminieka otrais albums “Under The Same Sky”, kura iedvesma gūta, vienatnē dzīvojot un rakstot dziesmas Austrijas kalnos. 2019. gadu mūziķis apņēmies pavadīt koncertējot – viena no pieturvietām būs arī Lūznavas muiža.

Iveta Ratinīka “Sataustīt laiku”. Literārās sarunas Lūznavas muižā.

  1. aprīlis 13.00, 3,00 €

Literārās sarunas Lūznavas muižā turpināsies ar tikšanos ar Ivetu Ratinīku, kura ir divu dzejas grāmatu (“Rūgts” (2011) un “tikko & tikai” (2018)) autore, Āgenskalna Valsts ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja, literatūras pētniece un liberāla politiķe ar polemiskiem uzskatiem. Kā Ivetas pasniedzēja savulaik Rēzeknes Augstskolā profesore un sarunu vadītāja Ilga Šuplinska piebilst: “Joprojām atceros Ivetas spožo prātu, daudzos talantus, spēcīgo harizmu un prasmi atklāti paust savu pozīciju, viedokli. Eksistenciāli ironiskā, postmoderni abstraktā (arī absurdā) stila analizētāja, pieļauju, arī mācītāja skolēniem, bet pārsteidzoši liriska un sievišķīga dzejradītāja.” Lūznavas muižā būs piedzīvojama arī Ivetas Ratinīkas dzejas impresija “Sataustīt laiku”, kurā piedalās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studentu teātris “ĶerRA” Olgas Senkānes vadībā.

Ziemas/pavasara sezonas notikumu un izstāžu programma var tikt papildināta. Plašāk par Lūznavas muižu un tās aktivitātēm var uzzināt muižas mājaslapā luznavasmuiza.lv vai muižas sociālajos tīklos. Muižas darbalaiks no 1. maija līdz 30. septembrim ir no 10.00 līdz 18.00, bet no 1. oktobra līdz 30.aprīlim no 9.00 līdz 16.00 (pirmdienās muiža apmeklētājiem slēgta). Muižas, muižas ekspozīciju un izstāžu, kapelas, parka individuāls apmeklējums pieaugušajiem maksā 1,50 €, bet skolēniem, studentiem un pensionāriem 1,00 €. Biļetes uz muižā notiekošajiem pasākumiem sarūpējamas “Biļešu Paradīze” biļešu tirdzniecības sistēmā – kasēs visā Latvijā vai internetā.

Notikumus un izstādes Lūznavas muižā 2019. gada ziemas un pavasara sezonā atbalsta Rēzeknes novads un Valsts kultūrkapitāla fonds.

 

Plašāka informācija: Inga Žirgule, Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja, 29390701, 29473700, inga.drele@rezeknesnovads.lv, luznavasmuiza.lv;  facebook.com/luznavasmuiza