Feimaņu pagasta Rušenicā piemin Latgales brīvības cīņās kritušos

Fotogrāfe: Diāna Selecka

16.janvārī Rēzeknes novada Feimaņu pagasta Rušenicā notika svētbrīdis, lai pieminētu pirms 99 gadiem notikušās Latgales brīvības cīņas.

Svētbrīdī piedalījās Zemessardzes 3. Latgales brigādes kapelāns virsleitnants Rinalds Broks, Zemessardzes 32.Kājnieku bataljona komandieris majors Edgars Belinskis. Feimaņu pagasta pārvaldes pārstāvji, karavīri, zemessargi, Zemessardzes veterāni E.Belinskis sniedza ieskatu Jelgavas 3.Kājnieku pulka vēsturē, un atgādināja, ka pirms 99 gadiem šeit notika ļoti sīvas cīņas ar daudz kritušajiem.

Tieši Zemessardzes 32.Kājnieku bataljona veterāni izteica domu, ka vairāk jārūpējas par vēsturi un jāatjauno obelisks. Pateicoties veterānu iniciatīvai, gada nogalē tika sakopta teritorija apkārt obeliskam,  Akciju sabiedrība “Latvijas Valsts meži” ierīkoja pakāpienus, pa kuriem ērti piekļūt obeliskam, savukārt Rēzeknes novada pašvaldība ierīkoja informatīvo plāksni, uz kuras trijās valodās sniegta informācija par obelisku un cīņām. Zemessardzes 32.Kājnieku bataljona Veterānu apvienības priekšnieks Antons Cauņa, kurš par aktīvo sabiedrisko darbību pērn tika apbalvots ar Viestura ordeņa otrās pakāpes (sudraba) goda zīmi un Rēzeknes novada pašvaldības augstāko apbalvojumu- Atzinības rakstu, uzskata, ka Latgales brīvības cīņas nedrīkst aizmirst: ”Mēs regulāri piedalāmies kauju atceres vietu sakopšanas talkās, pērn mūsu veterāni par saviem līdzekļiem īrēja tehniku, lai izcirstu kokus, jo agrāk obelisks atradās vecā ceļa malā, bet kopš jaunās šosejas  Rēzekne- Daugavpils izveides, piemineklis palika novārtā, jo no ceļa tas vairs nav redzams. Šobrīd ir izcirsti koki, ierīkoti pakāpieni un informācijas plāksne. Esmu ļoti gandarīts par paveikto, taču mēs turpināsim strādāt – tīrīsim mežu, lai tas neaizaug, rīkosim pasākumus, lai stāstītu par vēsturi. Esmu griezies pie Rēzeknes – Aglonas diecēzes bīskapa VE Jāņa Buļa ar lūgumu, lai priesteri dievkalpojumu laikā vairāk stāsta par vēsturi, lai cilvēki neaizmirst pagātnes notikumus.”

Nākamais pasākums Rušenicā pie obeliska Jelgavas 3.Kājnieku pulkam notiks 16. augustā – pulka dibināšanas simtajā gadadienā, kad plānots aicināt arī Jelgavas pašvaldības pārstāvjus.

  1. gada 16. janvārī šajā vietā Jelgavas 3.Kājnieku pulks izcīnīja sīvas cīņas pret lielinieku karaspēku, un tam par godu šajā vietā 1936. gadā tika atklāts piemiņas obelisks ar tekstu “3. Jelgavas kājnieku pulka cīņu vieta uzvaras gājienā pa Latgali. 1920.16. I. mēs nesām sauli, brīvību un patstāvību Latvijai”. Pieminekļa meta autors inženieris Augusts Zilēvičs. Pieminekli atklāja 1936. gada 16. augustā ģenerālis Žanis Bachs, iesvētīja prāvests Ādams Vizulis. Pēc II Pasaules kara obeliska augšējā daļa tika nogāzta. 1988. gada vasarā piemineklis tika atjaunots.

Diāna Selecka, Rēzeknes novada pašvaldības Attīstības plānošanas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, tel.: 64607198, e-pasts: diana.selecka@rezeknesnovads.lv