Silvija Paraščiņaka no Maltas – “Gada ārsts 2017”

9. februārī svinīgā pasākumā Kultūras pilī „Ziemeļblāzma” Rīgā jau astoto gadu februārī tika pasniegta „Gada balva medicīnā”. Kā “Gada ārsts 2017” tika sumināta ģimenes ārste Silvija Paraščiņaka no Rēzeknes novada Maltas, kura ieguva 1. vietu šai nominācijai pieteikto 1053 Latvijas dakteru vidū. Tieši Silvijas pacienti, tuvinieki, kolēģi savā aktīvā balsojumā (no pagājušā gada 1. decembra līdz šī gada 14. janvārim) spēja pierādīt, ka daktere ir šī augstā apbalvojuma vērta, jo 35 darba gadu laikā apliecinājusi savu augsto profesionalitāti un īpaši mediķa darbā tik svarīgo cilvēciskumu.

Kopumā sabiedrības balsojumā paldies teikts gandrīz 2417 medicīnas speciālistiem un tika saņemtas 12 225 balsis. Čaklākie balsotāji bijuši latgalieši, kas balsojuši ar lielu entuziasmu, lasām Latvijas Ārstu biedrības mājaslapā. Taču no Latgales balvu saņēma vēl tikai Gunta Romka no Balviem (Modrītes Silaunieces ģimenes ārsta prakse) nominācijā “Gada ārsta palīgs”. Bet viena no trim pretendentēm uz balvu “Gada zobārsts”  bija Modrīte Januševska (Daugavpils zobārstniecības poliklīnika).

Bet balvu “Gada ārsts 2017” dakterei Silvijai pasniedza Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Trupovnieks, sakot, ka “ikvienā darbā panākumu mēraukla ir līdzcilvēku atzinība. Veselības nozarē 2017. gads nav bijis viegls, bet tas ir atnesis cerību, ka zem vienota karoga var strādāt tie, kas veido medicīnas politiku un tie, kas to realizē”.  Dakteri Silviju uz skatuves tika aicināts sveikt arī Maltas pagasta pārvaldes vadītājs Vitālijs Skudra, kurš ar lepnumu paziņoja, ka mūsu Latvijas Malta un tās apkārtnes pagasti lepojas ar dakteri Silviju, un uzsvēra, ka ir maz tādu ārstu kā viņa – zinošu, laipnu, vienmēr smaidīgu. Savukārt daktere Silvija savā uzrunā pateicās gan pacientiem par balsošanu, gan ģimenei par atbalstu, gan pagasta pārvaldei par palīdzību un novēlēja visiem stipru veselību un nobeigumā skaistā latgaliešu valodā teica: “Vēļreiz vysim bolsōtōjim – lels paļdis!”

Skaidrības labad jāpiebilst, ka dakterei šī balva bija pārsteigums, jo visu balsošanas laiku viņa par to nav zinājusi un patiesu šoku pārdzīvojusi pirms divām nedēļām, kad viņai piezvanījuši no Ārstu biedrības un pateikuši, ka pie viņas brauc televīzija. Bet pēc svinīgā pasākuma un lampu drudža viņa atzinās, ka par kaut ko tādu nekad nav pat iedomājusies sapņot, vienkārši darījusi darbu, kas viņai patīk: “Jūtos dziļi pateicīga katram, kurš par mani balsoja, jo uzvara, turklāt tik milzīgā konkurencē, pierāda, ka man ir vislabākie pacienti un līdzcilvēki. Mani pārpilda tikai pozitīvas emocijas!”

Katras nominācijas uzvarētājs, tostarp daktere Silvija, saņēma mākslinieka Armanda Jēkabsona veidotu statueti “Dzīvības asns”, kas ir kā atgādinājums par dzīvības un veselības vienotību. “Aliis inserviendo consumor” (Dodot gaismu sadegu) – šie medicīnas ētikas pamatlicēja Hipokrāta vārdi, kas ir balvas pasniegšanas moto, arī pilnībā atspoguļo pasākuma noskaņu – katrs godprātīgs mediķis visu mūžu deg cilvēku un tātad arī nākotnes labā! Daktere Silvija neapšaubāmi ir viens no šādiem ārstiem un viņas apbalvojums ir tikai likumsakarīgs! Vēlreiz visu pacientu vārdā – APSVEICAM un LEPOJAMIES!

P.S. Atskatoties uz pēdējiem diviem mēnešiem un analizējot balsojuma organizatorisko darbu, jāsaka, ka tikai ar dievpalīgu un domubiedru atbalstu var paveikt kaut ko tādu. Tiem, kuri turpmāk vēlēsies publiski pateikt paldies saviem dakteriem (tādu ārstu taču ir ļoti daudz!), teikšu – esiet uzņēmīgi, plānojiet, neticiet skeptiķiem, skauģiem un jau šogad decembra sākuma sāciet rīkoties! Ārsta ikdiena ir pilna ar rūpēm, tā patiešām ir viena no smagākajām profesijām, tāpēc mūsu paldies mediķiem ir vajadzīgāks nekā dažreiz šķiet.

 Arī no savas puses vēlreiz savu LIELS PALDIES BALSOTĀJIEM – visiem labas gribas cilvēkiem, kuri atsaucās manai pārdrošajai idejai, kuras piepildījumam neticēju līdz pēdējam brīdim! Mums KOPĀ izdevās un izdosies vēl daudz labu ieceru! 

Skaidrīte Svikša, dakteres Silvijas paciente