Patiesi gardi – Jersikas čipsi

Jersikas čipsi ir tik kraukšķīgi un tik viegli gaisīgi, ka paši mutē lien, jo pagatavoti pēc īpašas receptes un nav cepti eļļā. Čipsu labās garšas noslēpums meklējams senajā Jersikā pie krietnajiem latgaļiem, kur smeķīgs ēdiens allaž bijis cieņā.

Kad Jersikas ķēniņš gardu muti mielojies, kārdinošās smaržas aizplūdušas tālu pāri Daugavai līdz pat kaimiņu zemēm. Metuši lepnumu pie malas, kaimiņu ļaudis lēkuši zirgos un auļos jājuši uz Jersiku jaunas garšas lūkot. Jo gards ēdiens vairo prieku! Tāpat kā Jersikas čipsi.

Lai arī Jersika bija seno latgaļu viduslaiku ķēniņvalsts, šobrīd Jersika ir ciemats ar 750 iedzīvotājiem un salīdzinoši augstu bezdarba līmeni. Jersika atrodas tuvu Līvānu pilsētai, līdz ar to lielākā daļa iedzīvotāju strādā Līvānos. Objekta (ražotnes) izveide ir būtisks ieguldījums vietējai ekonomikai, uzņēmējdarbībai un bezdarba līmeņa samazināšanai.

Tiekoties ar SIA”GLEAR” valdes locekli Arti Paegli, tika jautāts, kāpēc tieši Jersika ir tā vieta, kur tika uzbūvēta čipsu ražotne. Artis pastāstīja, ka Jersikas pagasts tika izvēlēts, jo projekta gatavošanas periodā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nāca klajā ar aicinājumu veicināt uzņēmējdarbību Latgales reģionā. Devāmies uz Jersikas pagastu. Tur tika satikti atsaucīgi cilvēki, kuri piedāvāja vairākas zemes platības, kurās varētu uzbūvēt rūpnīcu. Vietas izvēli ietekmēja gan izveidotā sadarbība ar Līvānu novada pašvaldību, gan izdevīga atrašanās vieta Daugavpils – Rīgas šosejas malā. Ražotnes izveide tika īstenota ar Eiropas Savienības ELFLA (Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai) līdzfinansējumu.

Kā ideja radās?

Ideja par čipsu ražošanu Artim radās, apmeklējot pārtikas rūpniecības iekārtu izstādi Viļņā jau pirms daudziem gadiem. Izstādē tika prezentēta iekārta, kas ļāva ražot čipsus pēc jaunas tehnoloģijas. Populārākais čipsu ražošanas veids ir sagriezt kartupeļus šķēlītēs, izvārīt eļļā, apstrādāt ar garšvielām un sapakot maisiņos. Otrs veids ir no kartupeļu pārslām pagatavot biezputru, izlīdzināt plānā kārtiņā un izspiest no tās dažādu formu čipsus.  Un ir vēl arī trešā tehnoloģija, pēc kuras tiek ražoti Jersikas čipsi. Čipsi tiek gatavoti, izmantojot gatavus kartupeļu pusfabrikātus – mikropeletes. Mikropeletes ir kartupeļu granulu un kartupeļu pārslu maisījums. Kartupeļu mikropeletes vakuumā izplešas, uzsprāgst un pēc tam augstā temperatūrā tiek presētas čipsos. Galvenā atšķirība no čipsu klasiskajām ražošanas metodēm ir tā, ka čipsu cepšanas procesā netiek izmantota eļļa. Eļļa nav nepieciešama, jo cepšanas virsma ir pārklāta ar speciālu pārklājumu, nodrošinot čipsu nepiedegšanu. Galvenā izejviela – mikropeletes – tiek iegādāta no ražotāja Itālijā, jo ne Latvijā, ne pārējās Baltijas valstīs šādu produktu neražo. Pārējo izejvielu garšvielu maisījumus) un pakalpojumu izmantošanā uzņēmums cenšas izvēlēties vietējos piegādātājus, priekšroku dodot Latgales reģiona uzņēmējiem.

Piecu veidu čipsi

Pašlaik tiek ražoti piecu veidu čipsi: ar skābkrējuma un sīpolu, bekona, siera, tomāta un bazilika, kā arī balzamiko etiķa garšām. Uzņēmuma valdes loceklis Artis Paegle atzīst, ka ar čipsu ražošanu „uzņēmums ir trāpījis desmitniekā”, jo, lai arī ir pagājuši tikai daži mēneši kopš ražošanas uzsākšanas, tirgus reakcija ir laba. Pašlaik preci var iegādāties vairāk nekā 800 veikalos Latvijā. Viens no visefektīvākajiem veidiem, kā veicināt pārtikas produktu noietu, ir degustācija. Līdz ar to Latvijas lielveikalos pircējiem ir iespēja nodegustēt dažādos čipsu veidus. Degustācijas sniedz patērētājam personisku pieredzi un iespaidus: garšas, redzes un smaržas. Runājot par tālāku produkcijas noietu, uzņēmumam ir noslēgts sadarbības līgums ar izplatītāju, kurš tālāk vienojas ar mazumtirdzniecības vietām visā Latvijā. Attīstot un paplašinot ražošanu, uzņēmumam jādomā arī par produkcijas eksportu.  Šobrīd jau ir nosūtītas pirmās kravas uz Igauniju, kur arī ir noslēgts izplatīšanas līgums ar vietējo vairumtirgotāju.

Lai nodrošinātu produkcijas pieprasījumu, šobrīd ražošanas procesā tiek nodarbināti astoņi cilvēki, kuri ir pilnībā apguvuši ražošanas tehnoloģiju un spēj nodrošināt ritmisku ražošanas plūsmu.

Jautājot par nākotnes iecerēm, Artis atbild, ka noteikti tiek plānots papildināt sortimentu ar jaunām, interesantām garšām. Bez čipsu sortimenta paplašināšanas tiek domāts arī par jaunu ražošanas veidu uzsākšanu. Uzņēmuma mērķis ir izveidot tādu ražotni, kurā varētu izmantot vietējo zemnieku izaudzēto.

Sadarbojas ar LLKC

Uzņēmums ir atvērts sadarbībai ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Preiļu nodaļu, informējot gan skolēnus, gan jauniešu par uzņēmējdarbību un tās attīstības iespējām Latgalē. Ar savu saražoto produkciju uzņēmums atbalsta Jersikas pagasta un Līvānu novada pašvaldības organizētos pasākumus.

Uzņēmuma izveide ir ļoti nozīmīga, jo nodrošina jaunu darbavietu radīšanu, infrastruktūras attīstību un sakārtošanu pagastā. Produkta nosaukums savukārt veicina Jersikas pagasta un Līvānu novada atpazīstamību visā Latvijā un pat aiz Latvijas robežām.

Jersikas čipsu garša Artim atgādina bērnību, kad kartupeļu šķēlītes tika ceptas uz malkas plīts virsmas.

Sākotnēji plāns bija ražot čipsus no vietējo zemnieku audzētajiem kartupeļiem, tādējādi veicinot arī kartupeļu nozares attīstību Latgales reģionā, kur ir potenciāls kartupeļu audzēšanai. Tika izvērtēts un secināts, ka tas ir dārgs ražošanas process un, lai iekarotu un apgūtu lielāku tirgus daļu, nepieciešamas lētākas pamatizejvielas, līdz ar to tās tiek iepirktas no ārzemēm.

Uzņēmumam ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniekiem, jo tie bija cilvēki, kuri ieteica, palīdzēja un sniedza atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem.

Uzņēmums dienā saražo vidēji 3,5 līdz 4 tūkstošus paciņu čipsu.

Artis Paegle pēc izglītības – pārtikas tehnologs, un ideju par čipsu ražošanu jau auklēja15 gadus.

Jolanta Augšpūle, LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Mārīte Vucenlazdāne