Eiropas Savienības līmenī daudzinās latviešu Dziesmu un deju svētkus

Otrdien, 26. jūnijā, Eiropas Parlamentā Briselē norisināsies Eiropas Kultūras mantojumam veltīta augsta līmeņa konference “Kultūras mantojums Eiropā: savienojot pagātni un nākotni”. Konferenci atklās Eiropas Parlamenta (EP) un Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāji – Antonio Tajāni un Žans Klods Junkers.

Vienīgā pārstāve no Baltijas valstīm, atklāšanas panelī ar prezentāciju par latviešu Dziesmu un deju svētkiem īpaši aicināta piedalīties arī Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde. Jau rīt kultūras žurnālisti no Eiropas valstīm uzzinās plašāk par vienu no lielākajiem Latvijas valsts simtgades notikumiem – XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem.

„Mums, latviešiem, Dziesmu un deju svētku tradīcija ir viena no spilgtākajām latviskās identitātes izpausmēm, taču, ja paskatāmies uz šīs tradīcijas saknēm, nepārprotami atklājas tas, ko mūs aicina atcerēties, pētīt un popularizēt Eiropas kultūras mantojuma gads – proti, vietējā savdabīgā mantojuma izcelsmē atrodamās un saskatāmās mūs visus vienojošās kopīgās eiropeiskās vērtības. Arī mūsu Dziesmu un deju svētku saknes ir meklējamas Eiropas kultūrā vēl krietni pirms Latvijas valstiskuma veidošanās, taču mūsdienās tik spēcīgu kopā dziedāšanas tradīciju nevarēsim atrast nekur pasaulē – Dziesmu un deju svētkos iesaistās 38% iedzīvotāju, savukārt netiešā veidā – nodrošinot dažādus pakalpojumus, baudot svētkus klātienē vai arī tiešraidēs – pat 87%. Tieši tādēļ mūsu svētkus atzinīgi vērtē un apbrīno visā pasaulē,” akcentē kultūras ministre Dace Melbārde.

Konference Briselē sāksies plkst. 15:00 (Latvijas laiks) un būs skatāma arī tiešsaistē šeit.

2018. gads ir pasludināts par Eiropas Kultūras mantojuma gadu, un konference pēc Eiropas Parlamenta priekšsēdētaja A. Tajāni iniciatīvas organizēta par godu tam. Pasākums vienkopus pulcēs politiskos līderus, politiku izstrādātājus, interešu grupu pārstāvjus, pazīstamus Eiropas māksliniekus u.c. Klātienē notiks vairāki mākslinieciskie priekšnesumi, t.sk., uzstāsies Eiropas Savienības Jauniešu orķestris, būs aplūkojama izstāde par video spēļu vēsturi u.c. Ar konferences programmu var iepazīties šeit.

Eiropas Savienībā kultūras jomā strādā aptuveni 300 000 cilvēku, taču pastarpināti sektors kopumā nodrošina ap 7,8 mlj. darba vietu. Eiropas Parlamenta konferences viens no mērķiem ir paaugstināt izpratni par kultūras un mantojuma sociālo un ekonomisko nozīmīgumu. Ar Eiropas Parlamenta Izpētes dienesta kopsavilkumu “Kultūras mantojums ES politikā” var iepazīties šeit.

Konference notiks trīs paneļos:

  • 16.30 – 17.20 I panelis: Kultūras mantojums un eiropeiskums (Cultural Heritage and Europeanness)
  • 17.35 – 18.25 II panelis: Saglabājot un popularizējot kultūras mantojumu (Preserving and promoting Cultural Heritage)
  • 18.25 – 18.45 III panelis: Kultūras mantojuma inovāciju un ekonomikas potenciāls digitālajā laikmetā (Innovation and Economic Potential of Cultural Heritage)

Papildu informācija

  • Pasākuma mirkļbirka: #EuropeForCulture
  • Eiropas Parlamenta Izpētes dienesta brīfings “Kultūras mantojums ES politikā” (Cultural heritage in EU policies);
  • Konferences “Kultūras mantojums Eiropā: savienojot pagātni un nākotni” (Cultural heritage in Europe: linking past and futureprogramma;
  • 2018. gads – Eiropas Kultūras mantojuma gads: kāpēc tas ir svarīgi? šeit.
  • Kultūra Eiropas darba kārtībā šeit.

Plašākai informācijai par EP likumdošanu un konferenci:
Signe Znotiņa – Znota
Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā
Tālr. + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu

Saziņai ar kultūras ministri Daci Melbārdi:
Ginta Bormane
Ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr. +371 28684896; +371 67330202
E-pasts: ginta.bormane@km.gov.lv