Latvijas simtgadei iecerētais piemineklis Daugavpilī

Pēdējā pilsētas domes sēdē Daugavpils domes deputāti vairākumā atbalstīja ideju par godu Latvijas simtgadei izveidot pieminekli “Saules kalnā”. Piemineklis būs skaists un nepieciešams pilsētai, lai vairotu nacionālo pašapziņu, saka pieminekļa izveides atbalstītāji. Pretarguments ir finanšu līdzekļi, kuru pašvaldības budžetā nav.

Piemineklis sākotnēji bija iecerēts kā objekts, kas būvēts par ziedotāju, proti, sabiedrības līdzekļiem. No pašvaldības budžeta līdzekļiem jau metu konkursā pārskaitīts aptuveni pusotrs tūkstotis eiro, bet vēl nepieciešams pāri par pusmiljonu eiro paša pieminekļa celšanai un  gandrīz tikpat daudz tā apkārtnes labiekārtošanai.

Ideja par pieminekļa izveidi Daugavpilī par godu Latvijas simtgadei nāk no biedrības ”Latvijai -100” un pilsētas Latviešu biedrība, stāsta abu šo biedrību vadītāja Genovefa Barkovska, to atbalstijušas arī visas nacionālās kultūras biedrības. Viņa gan neslēpj, ka projekts jau sākotnēji saskāries ar problēmām un tieši finansiālajā jomā:

”Biedrība savu darbu izdarīja, sarīkoja divus konkursus. Pirmais gan diemžēl nebija izdevies, lai gan projekts bija labs, bet ļoti dārgs. Mākslinieki atsūtīja tāmes – gandrīz pusotrs miljons; tā jau bija būve, pazemes ēka, ar muzeju, ar visu.”

Taču arī otrā konkursa kārta saskārās ar naudas problēmām, lai arī sākotnēji šis piemineklis bija iecerēts ar domu kā tautas ziedojumus. Viss nonāk uz nodokļu maksātāju pleciem, secina Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Zdanovskis, norādot,  ka piemineklis tiešām skaists, arī vajadzīgs, bet budžetā nav tādas naudas, lai tā būvi samaksātu. Pilsētai primāri jādomā par citām lietām.

Iedzīvotāji, spriežot pēc finansiālā atbalsta šim piemineklim ziedojumu formā, ir kūtri, un arī viedokļu dažādība pastāv.

To, ka šī pieminekļa tapšanas ideja Daugavpilī ir saskārusies ar atšķirīgiem viedokļiem,  nenoliedz domes deputāts, kultūras uz izglītības komisijas vadītājs Jānis Dukšinskis, uzsverot – piemineklis Latvijas simtgadei par godu Daugavpilī ir nepieciešams. Tas būtu ilgtermiņa vides objekts, kas ļautu izvērst dažādus pasākumus, labi izskatītos gan dienā, gan vakarā.

Šobrīd Daugavpils pilsētas dome ir pieņēmusi lēmumu noslēgt līgumu ar biedrību “Latvijai-100” par tiesībām uz meta “Saules kalnā” pārņemšanu. Tāpat nolemts paredzēt līdzekļus pašvaldības nākamā gada budžetā šī meta realizācijai. Tiesa, lēmums pieņemts, nenorādot konkrētu summu.

Metu konkursā uzvarēja tēlniecības objekta mets “Saules kalnā”, autori: Ivars Mailītis sadarbībā ar Visvaldi Asari un arhitektūras un dizaina biroju “Mailītis A.I.I.M.”. Notika arī sabiedrības aptauja, kuras laikā saņemtas 220 anketas, 201 respondents atbalstīja metu “Saules kalnā”.