Krāslaviešu mācību vizīte uz Igauniju

Krāslavas pamatskolā no 22. līdz 25. novembrim norisinājās dažādi Dabaszinātņu nedēļai veltītie pasākumi. Nedēļas izskaņā 6. un 7. klašu robotikas klubiņa dalībnieki devās mācību vizītē uz Igauniju, projekta „Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” (projekts Nr. 8.3.2.2/16/I/001) ietvaros.

AHHAA zinātnes centrā uzsākām ceļojumu plašajā visumā. Gluži kā astronauti devāmies kosmosā. Varējām savām acīm ieraudzīt, cik daudz interesanta atrodas ap mūsu Zemi. Redzējām, kā tuvumā izskatās planētas, to pavadoņi, aptuveni 10 miljonus zvaigžņu gan virs galvas, gan mums visapkārt, pat zem kājām. Iepazināmies arī ar vēsturiskiem faktiem par pirmajiem planētu atklājumiem un tehnoloģijām, ierīcēm, kas to ļāva pētīt kosmosu. Apskatījāmies dažādus robotus, kas palīdz pētīt tālākās planētas. Nonācām līdz Visuma „malai” un nolēmām doties atpakaļ mājās, uz Zemi. Pa ceļam vēl iepazināmies ar Starptautisko kosmosa staciju, kas riņķo ap Zemi. Uzzinājām, kā aizsākās kosmosa iekarošana un kādi izskatījās pasaulē pirmie satelīti. Protams, arī redzējām planetārija izgudrotāja Takajuki Ohira optisko projektoru, kas mums arī deva iespēju ceļot kosmosā. Tas ir iekļauts Pasaules Ginesa rekordu grāmatā kā zvaigznēm bagātākais projektors visā pasaulē un ir vienīgais šāda veida projektors visā Eiropā.

AHHAA zinātnes centra dabaszinātņu izstādes apmeklējums 6. un 7. klašu skolniekiem bija vienkārši aizraujošs. Ģenerējām virpuļviesuli un negaisu. Varējām izpētīt ūdens apriti dabā, kā tā cirkulē caurulēs, kā arī veikt dažādus aizraujošus eksperimentus ar ūdeni. Varējām arī paši kontrolēt lietu, kā arī noteikt, kā lietus līs, izmantojot „lietus luksoforu”. Šīs zināšanas ļoti noderēs „HYDRO DYNAMICS” jaunajā robotikas sacensību sezonā.

Tehnoloģiju zālē iepazinām dažādas tehnoloģijas. Apskatījāmies, kā darbojas elektromobilis, kā tas ir būvēts un kā to uzpilda. Izmēģinājām savus spēkus, paceļot mašīnu ar sviras palīdzību. Bez matemātikas tehnoloģiju zālē arī neiztikām, uz svariem likām paši sevi un mēģinājām iegūt 186 kg, lai ieraudzītu brīnumu. Mums arī bija iespēja gatavoties lidojumam kosmosā – griezties „centrifūgā”, pacelt sevi vairāku metru augstumā. Kā arī neizpalika cauruļu muzicēšana.

Viens no spilgtākajiem momentiem bija iespēja redzēt jaunas dzīvības nākšanu pasaulē – skolēni varēja redzēt, kā izšķiļas mazi cālīši. Katram cālēnam skolēni arī izvēlējās vārdus. Par piemiņu mums ir neliels video no AHHAA centra.

Pēc AHHAA centra devāmies uz Tirdzniecības un izklaides centru „Lõunakeskus”. Apmeklējām 4D kino. Mums bija iespēja ne tikai apskatīties divas 4D filmas, bet arī piedalīties tajās. Tuksneša rallijs ir galvu reibinošs piedzīvojums, kas mūs aizveda uz Amerikas dienvidrietumu kanjoniem un alām. Mums bija jāuzmanās no smilšakmens stabiem un salauztiem izpletņiem. Mēģinājām arī nekur neietriekties! Tad devāmies grandiozā „Dino Safari” parkā. Mums apkārt bija daudz dinozauru, kurus gandrīz varēja sasniegt ar roku. Taču vajadzēja uzmanīties, jo ne visi dinozauri bija mierīgi zālēdāji. Izbaudījām brīnišķīgu ceļojumu ar dinozauriem. Tirdzniecības centrā mēs paspējām ne tikai paēst un sapirkt dāvanas mīļajiem mājās, bet arī piedalīties nelielā apģērbu veikala „Talley Weijl” fotosesijā un nopelnīt rozā balonus!

Paldies skolēnu vecākiem un skolas administrācijai par atbalstu!

 Daiga Kušnire,
Robotikas klubiņa skolotāja