Dabas koncertzāle šogad notiks 17.jūnijā Dvietes palienē.

17.jūnijā Ilūkstes novada, Bebrenes pagasta Dvietes palienē notiks vērienīgs pasākums – vides mūzikas koncerts „Dabas koncertzāle”. Kopš 2006. gada Dabas koncertzāle risinājusies jau septiņpadsmitās pašvaldībās, pulcinot tūkstošiem ģimenes, pievēršot uzmanību konkrētai sugai dabā un caur to, pastiprinātu sapratni par dabas aizsardzības pasākumiem šīs sugas specifiskā biotopā.

Dabas koncertzāles radošā komanda sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, atklāj šī gada dabas, mūzikas, mākslas un video performances norises varonis ir augsnes dižslieka (Lumbricus terestris), kas, starp citu, ir šī gada bezmugurkaulnieks.

Sliekas ne tikai “apkopj” augsni, bet arī ir kā barības objekts ļoti daudziem dzīvniekiem, gan mugurkaulniekiem (sākot no mežacūkas, līdz pat cirslim) gan dažādiem bezmugurkaulniekiem. Vislielākā slieku daudzveidība un kopējais skaits konstatēts upju un ezeru palienēs – mitrājos, kas regulāri pārplūst. Tāpēc Dabas koncertzāles 2017. gada koncertu vietas izvēlētas palienu pļavās. Tajās dzīvo arī apdraudēti putni – ķikuti, kas barojas gandrīz tikai ar sliekām. Kā ierasts, pirms muzikālās daļas ikvienam apmeklētājam praktiskā darbībā būs iespēja uzzināt daudz jauna un interesanta par varoni – slieku. Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti kopā ar zinātnieku Voldemāru Spuņģi ir izstrādājuši 20 zinātniski interaktīvās izziņas un mākslas darbnīcas, lai pasākuma apmeklētāji iepazītu dižsliekas uzbūvi, dzīvesveidu un nozīmi gan attiecīgajā ekosistēmā, gan cilvēka dzīvē.

Latvijā dzīvo 13 slieku sugas, bet ne visas var sastapt jebkurā augsnē, jo tās ir pielāgojušās jeb specializējušās dzīvei gan smilšainās, gan skābākās, gan trūdvielās bagātās augsnēs. Izrādās, slieka tāpat kā ķirzaka spēj ataudzēt jeb reģenerēt zaudētos ķermeņa posmus, kā arī ļoti interesanti notiek jaunās paaudzes veidošanās, jo sliekas ķermenī ir gan sievišķie, gan vīrišķie dzimumorgāni. Sliekas ar savu darbošanos uzlabo augsnē gaisa piekļuvi, bagātina augsni ar barības vielām, virszemē atstājot mazas augsnes “bumbiņas”. Iepazīstot dižslieku, iepazīsim arī pazemes pasauli – kukaiņus, kāpurus un tārpus. Lai to visu izzinātu gan mazie, gan lielie apmeklētāji varēs veidot, zīmēt, diskutēt, skatīties, līdzdarboties.

Koncerti notiek brīvā dabā, un ieeja ir bezmaksas.

Aicinājums mājražotājiem un amatniekiem!

Pasākums Dvietes palienē 17.jūnijā  notiks no plkst.18.00 līdz pusnaktij un par cik pasākuma vietā organizatori apzināti neplāno iekārtot ēstuves, bet uz pasākumu ieradīsies tūkstoši interesentu no  visas Latvijas, tad Bebrenē (kas ir 3 km no norises vietas) 17.jūnijā no plkst. 14.00  tiks organizēts tirdziņš uz kuru aicinām pieteikties mājražotājus un amatniekus (lūgums tirgotājiem ievērto, lai būtu nokārtotas visas atļaujas).

Pieteikšanās Ilūkstes novada Kultūras centrā  65462135 vai kulturas.centrs@ilukste.lv .

Par pasākumu: www.dabaskoncertzale.lv