Ūdens bioloģisko resursu kontrole īpaši aizsargājamās dabas teritorijās
Ūdeņiem pārklājoties ar ledu, uz eriem un upēm parādās zemledus makšķerēšanas cienītāji. Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas valsts vides inspektoriem sākas makšķerēšanas un dabas aizsardzības noteikumu ievērošanas ziemas kontroļu laiks. Rāznas nacionālā parka teritorijā tiek apsekots gan Lubāna un Rāznas ezers – vieni no lielākajiem Latvijas ezeriem, gan citas mazākas ūdenstilpes un ūdensteces.
2015. gada janvārī veiktas 18 pārbaudes. Iepriecina fakts, ka makšķernieki jau aizvadītā gadu mijā ir iegādājušies makšķernieka kartes 2015. gadam, kas ir obligātas makšķerēt gribētājiem vecumā no 16 līdz 65 gadiem, izņemot personas, kurām ir invaliditātes apliecības. Taču ir jāņem vērā, ka atsevišķos ezeros ir nepieciešams iegādāties vēl arī licenci. Rāznas nacionālā parka teritorijā Dabas aizsardzības pārvaldes kontrolē esošajos ezeros licence ir nepieciešama Ežezerā. Vēl kurās Latvijas ūdenstilpēs nepieciešamas speciālās licences var noskaidrot Zemkopības ministrijā saskaņoto licencētās makšķerēšanas nolikumu sarakstā.
Kā norāda Dabas aizsardzības daļas kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis, reidu laikā biežāk konstatētie pārkāpumi ir pieļaujamo makšķerēšanas rīku skaita pārsniegšana vai neatļautu rīku lietošana. Piemēram, izceltas 129 ūdas. Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka saskaņā Makšķerēšanas noteikumiem, viens makšķernieks, makšķerējot iekšējos ūdeņos, vienlaicīgi var izmantot divus makšķerēšanas rīkus. Šogad ir samazinājies gadījumu skaits, kad tiek izņemti nelikumīgi ievietoti zivju tīkli. Tomēr janvārī kopumā sastādīti 10 protokoli un 8 personas jau ir sauktas pie administratīvās atbildības, bet vēl 2 lēmumi tiks pieņemti februārī.
Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas valsts vides inspektori 2014. gadā veica 150 ūdens bioloģisko resursu pārbaudes. Reidu laikā izņemti 106 tīkli ar kopgarumu 4780 m, 172 murdi, 277 ūdas un 3 naktsšņores.
Līdzās Makšķerēšanas noteikumu ievērošanas kontrolei Dabas aizsardzības pārvaldes valsts vides inspektori veic arī īpaši aizsargājamo dabas teritoriju aizsardzības režīma ievērošanas pārbaudes. Inspektori atgādina, ka Teiču un Krustkalnu dabas rezervātu teritorijā esošajās ūdenstilpēs visa veida zveja un makšķerēšana ir aizliegta, jo arī pati uzturēšanās rezervāta teritorijā ir normatīvo aktu pārkāpums.
Ūdens bioloģisko resursu uzraudzības un kontroles darbs ziemas periodā turpinās un tiks pastiprināts zivju nārsta laikā. Dabas aizsardzības pārvalde aicina iedzīvotājus un makšķerniekus nekavējoties ziņot par jebkuru konstatēto pārkāpumu vai aizdomām par maluzvejniecības gadījumiem, zvanot Dainim Tučam 26528739, Dagnim Vasiļevskim 26112686 vai Aleksandram Savičam 28703840.
Nacionālais parks ir izveidots, lai saglabātu Rāznas ezera un ar to saistīto sugu un biotopu daudzveidību un ūdens bioloģisko resursu izmantošanas kontrole palīdz saglabāt Rāznas ezera un ar to saistīto sugu daudzveidību, arī zivju sugu daudzveidību. Rāznas ezerā mīt ne tikai bieži sastopamās zivju sugas, bet arī retas un aizsargājamas zivju sugas, arī lašveidīgās zivis repši un sīgas.