NVA turpina pieņemt darba devēju pieteikumus skolēnu nodarbināšanai augustā
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiāles turpina pieņemt darba devēju pieteikumus skolēnu nodarbināšanai augustā. Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākuma īstenošanai šovasar kopumā jau ir pieteikušies 663 darba devēji, to skaitā 197 pašvaldības. Darba devēji jau ir izveidojuši 2 365 darba vietas, kurās strādāja vai turpina strādāt 2 664 skolēni.
Visbiežāk darba devēji skolēniem piedāvā izmēģināt savus spēkus tādās profesijās kā palīgstrādnieks, pavāra vai konditora palīgs, labiekārtošanas strādnieks, skolotāja palīgs, sezonas lauksaimniecības strādnieks, pārdevēja palīgs, kultūras pasākumu organizators, virtuves darbinieks, datu ievades operators, muzeja izstāžu un ekspozīciju zāļu uzraugs u.c. Vairums skolēnu strādā lauksaimniecībā un pakalpojumu nozarē.
Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu īsteno daudzi valstī labi pazīstami uzņēmumi, to vidū SIA «Dzintaru koncertzāle», SIA «MAXIMA Latvija», SIA «Olimpiskais centrs «Ventspils»», Rundāles pils muzejs, Ventspils muzejs, SIA «DIMDIŅI AGRO», A/S «Valmieras piens», SIA «VALPRO», AS «Rīgas piena kombināts», VAS «Starptautiskā lidosta «Rīga»» un citi. Pasākumā aktīvi piedalās pašvaldības, piemēram, Tukuma novada dome, Vaiņodes novada dome, Ilūkstes novada dome, Salaspils novada dome, Daugavpils novada dome un Jaunpiebalgas novada dome.
Skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu NVA šogad īsteno no 1.jūnija līdz 31.augustam. Šajā pasākumā tiek iesaistīti skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Pasākuma mērķis – veicināt skolēnu nodarbinātību vasaras brīvlaikā valsts līdzfinansētās darba vietās, nodrošinot viņiem iespēju iegūt darba prasmes, iemaņas un darba pieredzi.
Lai pieteiktu darba vietas skolēniem, darba devējam ir jāaizpilda NVA mājaslapā ievietotā pieteikuma veidlapa un tā jāiesniedz NVA filiālē, kuras darbības teritorijā plānots izveidot darba vietu skolēnam. Darba devējs ar skolēnu slēgs darba līgumu uz NVA norādīto skolēna nodarbinātības laiku pasākumā un nodrošinās darba vadītāju, kurš palīdzēs skolēnam apgūt darbam nepieciešamās prasmes un iemaņas.
Darba devējs no NVA saņems dotāciju skolēna ikmēneša darba algai 50 % apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, savukārt otru pusi algas skolēnam maksās darba devējs pats. Darba devējs par nodarbināto skolēnu veiks arī darba devēja un darba ņēmēja nodokļu nomaksu.
NVA nodrošinās arī dotāciju ikmēneša darba algai skolēna darba vadītājam. Par 10 skolēnu darba vadīšanu dotācijas apmērs noteikts vienas valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā, attiecīgi dotācijas apmērs par viena skolēna darba vadīšanu būs viena desmitā daļa no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.
Tātad, par viena skolēna nodarbināšanu darba devējs saņems 180 euro skolēna darba algai un 36 euro skolēna darba vadītāja darba algai pirms nodokļu nomaksas. NVA apdrošinās skolēnus pret iespējamiem nelaimes gadījumiem pasākuma laikā.
Atgādinām, ka skolēnus nedrīkst nodarbināt darbos, kas saistīti ar paaugstinātu risku viņu drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai. Ar informāciju, kādos darbos var nodarbināt skolēnus var iepazīties Ministru kabineta 2002. gada 8. janvāra noteikumos Nr. 10 „Noteikumi par darbiem, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem” un Ministru kabineta 2002. gada 28. maija noteikumos Nr. 206 „Noteikumi par darbiem, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, un izņēmumi, kad nodarbināšana šajos darbos ir atļauta saistībā ar pusaudžu profesionālo apmācību.”