LGA sniegs atbalstu “start-up” pasākuma rīkotājiem, lai tie būtu pieejami jebkuram iesācējuzņēmumam

“Ekonomikas attīstību un iedzīvotāju sociālo drošību var garantēt tikai pieejamu darba vietu esamība. Un valstij ir jāstimulē un jāuzdrošina iedzīvotājus, īpaši jauniešus, uzsākt savu uzņēmējdarbību, tā saucamos iesācējuzņēmumus jeb “start-up” uzņēmumus. Apmācības un dalīšanās pieredzē ir viens no labākajiem veidiem, kā iedot nepieciešamās zināšanas un iedrošināt potenciālos uzņēmējus” – pārliecināts ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

LGA valdes priekšsēdētājs, Klāvs Vasks: “Latvijas Garantiju aģentūra turpina atbalstīt Latvijas uzņēmējus, sekojot līdzi pasaules tendencēm. Esam priecīgi palīdzēt attīstīties arī jaunai “start-up”, jeb ātrās izaugsmes uzņēmumu videi mūsu valstī. Ar atbalstu “start-up” pasākuma rīkotājiem gribam veicināt aktuālās informācijas apriti un padarīt pasākumus pieejamus jebkuram iesācējuzņēmumam. Ir svarīgi arī, lai “start-up” pasākumi kļūtu arvien kvalitatīvāki, jo tie ir nepieciešami kā auglīgā zeme, kurā iestādot sēklu – iesācējuzņēmumu, nākotnē izaugs dižs koks.”

2. septembrī Ministru kabineta sēdē bija akceptēti noteikumi par atbalstu iesācējuzņēmumu (start-up uzņēmumu) apmācību un semināru organizēšanai, kas nosaka atbalsta piešķiršanas nosacījumus Latvijas Republikā reģistrētu komersantu, biedrību vai nodibinājumu rīkotajiem kontaktu dibināšanas un komunikācijas pasākumiem, apmācībām un semināriem vai to cikliem iesācējuzņēmumiem. MK noteikumu projekts paredz sniegt iespējas pasākuma rīkotājam saņemt finansiālu atbalstu grantu formā.

Atbalstu sniegs Latvijas Garantiju aģentūra. Kopējais finansējuma apmērs ir 500 000 euro, kuru veido Latvijas Garantiju aģentūras līdzekļi (netiek izmantots struktūrfondu finansējums). Atbalsta pieteikumus LGA vērtēs individuāli pieteikumu iesniegšanas kārtībā, kamēr noteiktais pieejamais finansējums tiks apgūts pilnā apmērā.

Atbalsta mērķis ir sekmēt iesācējuzņēmumu saskarsmes iespējas ar privātajiem investoriem, veicināt veiksmīgas privātās investīcijas jaunos iesācējuzņēmumos, atbalstot apmācību un komunikācijas ar investoriem pasākumu norisi, kuri paredzēti iesācējuzņēmumiem ar izaugsmes potenciālu. Iesācējuzņēmumi šo noteikumu izpratnē ir fiziskas personas vai personu grupas, kuras vēlas uzsākt uzņēmējdarbību, un kuri ir reģistrēti komercreģistrā ne agrāk kā 5 gadus pirms pasākuma organizēšanas dienas.

Lai nodrošinātu rezultatīvu ierobežotā finansējuma izmantošanu, MK noteikumos definēti kritēriji, atbilstoši kuriem tiks izvērtēts un pieņemts lēmums par finansējuma piešķiršanu konkrētajam subjektam – pasākuma organizēšanai.

Ekonomikas ministrijas veiktā analīze rāda, ka Latvijā nav attīstīta vienota ekosistēma, kas nepieciešama jaunu iesācējuzņēmumu veidošanai. Informācijas trūkums par privāto investīciju piesaistes iespējām iesācējuzņēmumiem ir bieži vien noteicošais faktors, kas samazina jaunu un iespējams potenciāli veiksmīgu ideju radīšanu un attīstīšanu. Arī privāto investīciju apmērs Latvijā ir neliels, un informācijas trūkums par potenciāli veiksmīgām investēšanas iespējam bieži vien ir galvenais faktors, kas palēnina veikto privāto investīciju pieaugumu.

Lai arī pastāv atsevišķas struktūras, kā piemēram, „Komercializācijas reaktors”, biedrība „TechHub Riga”, jaundibinātā biznesa eņģeļu asociācija „LatBAN”, kuru darbība paredz iesācējuzņēmumu ekosistēmas attīstīšanu, tomēr ierobežoto finansiālo resursu dēļ pasākumu, kuros tiktu savesti kopā iesācējuzņēmumi ar privātajiem investoriem un nodrošināta informācijas pieejamība par investēšanas iespējām un pieejamo finansējumu, organizēšana ir ierobežota.

Detalizēti ar Ministru kabineta noteikumiem „Noteikumi par atbalstu iesācējuzņēmumu apmācību un semināru organizēšanai” var iepazīties MK mājaslapā.