Latgaliskās tradīcijas Upītē ir dzīvas

Nesen iegūtā Imanta Ziedoļa fonda „Viegli” balva par novadpētniecību nav pirmā Slišānu ģimenes gūtā atzinība par Latgales tradicionālās kultūras kopšanu un popularizēšanu. „Plānojam muzejā iekārtot stendiņu, kur goda vietā nolikt jau iegūtos sešus Boņukus, un tagad būs arī Imants,” radio raidījumā „Pi myusim Latgolā” stāsta Slišānu ģimenes pārstāvis, Upītes tautas nama vadītājs Andris.

Nominācija apbalvojumam „Laiks Ziedonim” bijusi negaidīta. „Atbrauca pie mums vērtēšanas komisija uz visu dienu. Viņi uzzināja, ka Upītē dzīvo tikai simts iedzīvotāju, bet, neraugoties uz to, mums ir tik daudz ko parādīt. Iepatikās viņiem Upītē,” radio raidījumā stāsta Andris. „Tādā mazā ciemā mums ir bibliotēka, muzejs, tautas nams, divi parki – viens tepat aiz tautas nama, kur mēs Līgo svinam, un otru parku Antons iesāka veidot par godu Latvijas 75 gadu jubilejai. Mēs mēģinām turpināt tēva iesākto.”

Pazīstamākais saimes pārstāvis – Andra tēvs Antons Slišāns – ir bijis novadpētnieks, kultūras darbinieks, folklorists un literāts un ir jau aizgājis mūžībā, bet viņa pēdās iet bērni un mazbērni. Raidījumā „Pi myusim Latgolā” Andra mamma Irēna Slišāne stāsta, ka Andris ir liels Latgales patriots un neesot bijis jāpierunā pēc studijām Rīgā atgriezties dzimtajā pusē. „Viņš pats ar savu ģimeni te grib dzīvot. Māsas gan dzīvo Rīgā, bet savu dzimto pusi arī nav aizmirsušas un uz šejieni atbrauc, kad vien var,” stāsta Irēna.

Raidījumā raksturojot ģimenes aktivitātes, Andris saka, ka viņi nodarbojas ar vietējās nemateriālās kultūras pētniecību un saglabāšanu. „Laikam tas jaunākais novirziens ir aušana, visvecākais ir folklora. Septiņdesmito gadu sākumā mans tētis sāka pierakstīt vietējās dziesmas, kopš astoņdesmitajiem gadiem darbojas etnogrāfiskais ansamblis un bērnu folkloras kopa, tagad arī jaunieši. Mūsu pusē bija pazuduši muzikanti. Nu jau divus gadus mums ir arī bērnu kapela,” teic Andris.

Slišāni aktīvi izmanto Eiropas Savienības piedāvātās iespējas, rakstot un realizējot dažādus projektus. Arī nākotnes plāni viņiem ir lieli – doma ir izremontēt tautas nama otro stāvu, ierīkot izstāžu zāli muzejam, konferenču zāli un amatnieku stūrīti.

Andra un Ligitas ģimenē aug pieci bērni. Ligita ir Upītes novadpētniecības muzeja un vietējās bibliotēkas vadītāja, aktīva audēja un latgaliešu valodas pulciņa vadītāja, savukārt Andris bez darba tautas namā, kolektīvu vadīšanas un projektu realizēšanas, strādā arī par ģeologu, braucot pa visu Latviju. Daudz laika aizņem arī darbs zemnieku saimniecībā. Kur rast, laiku, lai to visu paspētu, raidījumā jautā „Pi myusim Latgolā” žurnāliste. „Naktīs,” smej Andris.

Visu 24.maijā „Pi myusim Latgolā” radio “Ef-Ei” un “Divu krastu radio” izskanējušo interviju ar Slišānu ģimeni latgaliešu valodā var noklausīties internetvietnēs latgale.lv un lakuga.lv.
www.lakuga.lv/2014/05/25/pi-myusim-latgola-23-05-2014-i-24-05-2014/

Informācijai:
Raidījumi “Pi myusim Latgolā” skan radio “Ef-Ei” (FM 91,4 Rēzekne) un “Divu krastu radio” (FM 96,9 Jēkabpils, FM 90,1 Daugavpils):

  • ceturtdien 17:30 (atkārt.piektdien 10:30, 19:30, sestdien 11:00) – kultūras aktualitātes;
  • piektdien 18:30 (atkārt.sestdien 13:00) – nedēļas aktualitātes;
  • sestdien 16:00 (atkārt.svētdien 16:00) – nedēļas intervija.

Raidījumu iespējams noklausīties arī internetvietnēs latgale.lv, lakuga.lv.
Radio raidījumu ciklu “Pi myusim Latgolā” veido producentu grupa “Lietišķā Latgale”.
Raidījumu cikls top Nacionālās Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes rīkotā konkursa “Par raidījumu veidošanu 2014. gadā Latgales reģionālajos un vietējos plašsaziņas līdzekļos, kas raida radio programmas” ietvaros.

Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”

Kontaktinformācija:
Renāte Lazdiņa
Tālr.: 26672107
E-pasts: lietiskalatgale@inbox.lv
www.draugiem.lv/pimyusimlatgola/
www.facebook.com/LietiskaLatgale