Ar dokumentālās filmas un grāmatas prezentāciju atzīmēta rakstnieka Jāņa Klīdzēja simtgade
Rakstnieka simtgadei veltītie pasākumi turpinājās Franča Trasuna muzejā „Kolnasāta” Sakstagalā, kur notika dokumentālās filmas „Juoņa Klīdzieja dabasu puse” pirmizrāde. Filmas režisors Voldemārs Ivdris pastāstīja, ka filmā centies pieskarties vienam Jāņa Klīdzēja dzīves segmentam – dzimtajai pusei un cilvēkiem, kuru dzīves ceļi ir saskārušies ar izcilo rakstnieku. Kā atklāja autori, filmas tapšanas procesā bija iesaistīti 97 cilvēki un divi suņi. Filma veidota ar Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales programmas un Rēzeknes novada pašvaldības finansiālu atbalstu, un to saņems Rēzeknes novada skolas.
Franča Trasuna muzejā „Kolnasāta” notika arī Jāņa Klīdzēja prātulu grāmatas „Viss ir uz labo…” atvēršanas svētki. Grāmatas sastādītāja Ināra Ducsaliete pastāstīja, ka grāmatā apkopoti vairāk nekā simts spilgti un „sālīti” izteicieni, ko Jānis Klīdzējs izteicis caur saviem grāmatu tēliem. Prātulu grāmata papildināta ar labākajiem zīmējumiem, ko bērni bija iesūtījuši konkursam „Ar Boņuka acīm”.
Pēcpusdienā Klīdzēja atceres pasākumi turpinājās ar piemiņas brīdi Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas pagalmā, kur jau vairāk nekā 20 gadus aug rakstnieka stādītais ozols. Kā dāvanu rakstniekam jubilejā skolēni pie kuplā ozola bija izveidojuši lāpu goda sardzi. Pēc tam klātesošie tika aicināti uz „Boņuka tirdziņu”, kam skolēni ar vecāku palīdzību bija sagatavojuši dažādus rokdarbus un našķus. Tāpat Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā ikviens interesents varēja apskatīt skolas kolektīva iekārtoto „Boņuka istabu”, kurā mājvietu atradusi Bigi pūralāde, Boņuka cimdiņi, vairāki desmiti plīša sunīšu Žiku un 56 pāri zaļo Boņuka zeķīšu, ko noadījušas skolas audzēknes kopā ar mammām un vecmammām.Rakstnieka simtgades pasākumu cikla noslēgumā Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolā notika vakarēšana, kurā Rakstniecības un mūzikas muzeja pārstāve Anna Egliena un citi rakstnieka pazinēji stāstīja reti zināmus stāstus par Jāni Klīdzēju, savukārt pirmsskolas grupiņas bērni bija sagatavojuši etīdi par Boņuka piedzīvojumiem.
Jāņa Klīdzēja simtgadei veltītos pasākumus organizēja Rēzeknes novada pašvaldība, Fr. Trasuna muzejs „Kolnasāta”, Sakstagala J. Klīdzēja pamatskola, biedrība „Cilvēka bērns”, kā arī Sakstagala un Kantinieku pagasta pārvaldes.
Informāciju sagatavoja
Madara Ļaksa
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste