Piecos mēnešos Daugavpils teātris nopelnījis tikpat, cik pērn gada laikā
Valsts piešķirtais finansējums Daugavpils teātrim šogad ir 263 900 lati, kas ir par 15 000 latu vairāk nekā pērn. Šīs naudas Daugavpils teātrim pietiek vien aktieru algām un nodokļu nomaksai.
Plānoto 35 000 latu vietā 60 000 latu teātrim ir piešķīrusi vietējā pašvaldība. Tas devis teātrim iespēju norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem un nedaudz uzlabot savu materiālo stāvokli – iegādāties podestus un jaunus krēslus izrādēm, kurām skatītāji seko, sēžot uz skatuves, kā arī izremontēt deju zāli. Lai uzlabotu apstākļus mēģinājumiem, nākotnē plānots izremontēt Melno zāli, kas pēc remonta vairs gan nebūšot melna.
Kopš sezonas sākuma Daugavpils teātrī ir notikušas jau septiņas pirmizrādes. Lielu uzmanību, iestudējot izrādes, Daugavpils teātris velta arī scenogrāfijai un kostīmiem. Izrāžu iestudēšanā Daugavpils teātrim palīdz arī mecenāti. Kopš sezonas sākuma teātris piesaistījis aptuveni 25 000 latu sponsoru naudas. Vairāki sponsori teātrim ir palīdzējuši gan ar mēbelēm, gan audumiem, gan citiem nepieciešamiem materiāliem, kā rezultātā teātris patlaban strādā bez pašreizējajiem parādiem.
Pēc Strodes teiktā, kopš pagājušā gada rudens no aptuveni 100 000 latu līdz 35 000 latu Daugavpils teātrim izdevies samazināt arī savus iepriekšējo gadu parādus.
Pozitīva tendence iezīmējusies arī skatītāju pieplūdumā. Uz Daugavpils teātri vairāk sākuši braukt skatītāji no Līvāniem, Preiļiem, Dagdas, citiem tuvējiem novadiem. Teātris šosezon apbraukājis gandrīz visu Latgali, kā arī paviesojies citos novados un Rīgā. “Neviens cits no profesionālajiem teātriem šosezon nav bijis tik daudzās viesizrādēs kā Daugavpils teātris,” uzsver Strode.
Grandiozi plāni teātrim ir arī uz nākamo sezonu. Jau septembrī – oktobrī plānots iestudēt Šekspīru latgaliešu valodā, pēc tam – izrādi Striptīzs, kriminālkomēdiju Otrais šāviens un bērnu izrādi ar viesrežisora no Izraēlas pieaicināšanu, latgaliski latvisku muzikālo izrādi kopā ar grupu Baltie lāči, kā arī Ziemassvētku uzvedumus latviešu un krievu valodā.
Vēl vienu projektu, iestudējot izrādi poļu valodā, Daugavpils teātris plāno īstenot sadarbībā ar Polijas vēstniecību Latvijā. Šī projekta īstenošanai teātris plāno uzņemt dažu jaunus aktierus, kas beiguši Daugavpils Poļu skolu un labi pārvalda poļu valodu, kā arī pieaicināt poļu režisoru un varbūt arī dažus poļu aktierus.
Nākamajā sezonā Daugavpils teātrī plānots iestudēt arī divus mūziklus, bet noslēgt sezonu teātris plāno ar operu. Tādējādi Daugavpils teātris būs atguvis muzikāli dramatiskā teātra statusu.
Daugavpils teātris faktiski ir vienīgais teātris Latvijā, kurā izrādes tiek iestudētas trijās valodās. Tam ir arī savs balets, kas izveidots, iestudējot mūziklu Dāmu paradīze. Daugavpils teātris gan sekmē latgaliešu valodas saglabāšanu un popularizēšanu, gan dod iespēju reģiona iedzīvotājiem skatīties izrādes labā latviešu valodā, gan arī veicina sabiedrības integrāciju, nesaņemot par šīm funkcijām no valsts papildus finansējumu.
“Gribētos, lai šī misija, kuru pilda Daugavpils teātris, tiktu novērtēta un rastu atbalstu arī no valsts puses,” uzsvēra Strode.
Kā sacīja Strode, lai teātris varētu “ne trekni, bet puslīdz normāli izdzīvot”, tam gadā ir nepieciešams aptuveni pusmiljons latu.
Jau ziņots, ka šogad teātriem valsts plāno piešķirt 3,7 miljonu latu dotāciju jeb par aptuveni 200 000 latu mazāk nekā pērn.
Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lolita Rūsiņa. 2012. gada valsts budžeta plānotais finansējums Latvijas Nacionālajam teātrim ir 814 571 lats, Dailes teātrim – 800 835 lati, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrim – 427 132 lati, Jaunajam Rīgas teātrim – 563 755 lati, Latvijas Leļļu teātrim – 407 043 lati, Valmieras Drāmas teātrim – 451 008 lati un Daugavpils teātrim – 263 900 latu.
LETA