Loading notikumi
  • Šis notikums ir pagājis.

Rēzeknes vecticībnieku vēsture

13. februāris, 2015 plkst. 14:00

Latgales Kultūrvēstures muzeja, Atbrīvošanas aleja 102, Rēzekne
Vecticības, kas radās krievu pareizticības šķelšanās rezultātā, ieviešanās Latvijā saistās ar 1659.gadu, kad ieradās pirmās organizētās vecticībnieku grupas, bet 1660.gadā netālu no Dinaburgas Liginišķu ciemā tika uzcelts pirmais vecticībnieku lūgšanu nams. 17.un 18.gs. notika plaša vecticībnieku pārceļošana uz Latvijas teritoriju, galvenokārt Latgali. 17. – 20.gs. Latgalē dibinātas 42 vecticībnieku draudzes.
Kādi bija iemesli intensīvajiem migrācijas procesiem divarpus gadsimtu garumā? Cik uzcelts lūgšanu namu un kuri ir ievērojamākie? Vai zinājāt, ka 1920.gada 4.novembrī Rēzeknē notika 1. Latvijas vecticībnieku kongress?
Rēzeknieši lepojas, ka šodien tūrisma ceļvežos var ierakstīt Svētā Nikolaja vecticībnieku lūgšanu namu ar Baltijā lielāko baznīcas zvanu. Lielais zvans skan ļoti skaisti- dzidri un tālu. Stāsta, ka bagātie vecticībnieki, savulaik, speciāli braukuši uz Gatčinas rūpnīcu, lai kausējumā, no kura tika atliets zvans, iemestu ne vienu vien sauju sudraba rubļu. Otrā pasaules kara laikā bija mēģinājums šī dievnama zvanus noņemt pārkausēšanai vācu armijas vajadzībām. Kā tas beidzās- atbildi uz šo un citiem jautājumiem varēs rast Vēstures mirkļu pieturā „Latgales vecticībnieku vēsture” piektdien, 13. februārī plkst. 14:00 Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) kopā ar vēstures pētnieku, Rēzeknes vecticībnieku kapu draudzes priekšsēdētāju Vladimiru Nikonovu.
Gaidīti visi interesenti!
Ieeja: skolēniem, studentiem 0,80 €, pieaugušajiem 1,50 €.
Foto: Režica. Krutovas (Kristus apskaidrošanas) lūgšanu nams, 1910-tie gadi. Foto no V.Nikonova arhīva.
Informāciju sagatavoja
Anna Līpenīte,
Latgales Kultūrvēsture muzeja kultūrvēstures nodaļas vadītāja
Tālr. 64622778

Detaļas

Datums:
13. februāris, 2015
Laiks:
14:00