Loading notikumi
  • Šis notikums ir pagājis.

Gundega Strautmane aicina uz izstādi!

16. jūnijs, 2017 plkst. 15:00 - 26. jūnijs, 2017 plkst. 17:00

No 16. jūnija līdz 31. jūlijam Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē) apskatāma Gundegas Strautmanes tekstilmākslas izstāde “Fascinācija”.

Izstādes atklāšana 16. jūnijā plkst. 15.00!

Māksliniece Gundega Strautmane izstādē “Fascinācija” strādājusi pie tādu eksperimentālā tekstila darbu radīšanas, kas fascinē savu skatītāju ar krāšņiem ornamentiem un grezniem akcentiem. Dažādu tautu etnogrāfija mums rāda ornamentu pārbagātību, ar kādu dekorēti tērpi un, protams, tērpa fascinācijas mērķis visbiežāk ir pretējā dzimuma pārstāvis, kuram grezno lietu valkātājs vēlas iepatikties.

Par izstādes “Fascinācija” tapšanu un iekšējo sajūtu atspoguļojumu mākslā, stāsta māksliniece Gundega Strautmane:

“Kā vēsta kanāls National Geographic, dzīvās dabas krāšņums var būt neaprakstāms, jo īpaši zemēs, kurās sals un aukstums netraucē to eksistenci. Daudzas putnu un insektu krāsas ir neiedomājamas. Pāvu pāris, kurā tēviņš zaigo neticamā krāšņumā, bet mātīte aprobežojas vien ar nelielu galvas dekoru, mums stāsta par to, kurš kuru šajā pārī vēlas fascinēt.

Mana iekšējā sajūta kopš mazotnes bijusi līdzīga krāsainam tauriņam, kura uzdevums ir apburt, apmāt. Par to, vai man tas ir izdevies, lai spriež citi, bet dzīvības elpu vislabāk sevī sajūtu, kad esmu viena un radu kādu skaistu noslēpumu vai leģendu, kas ieved skatītāju dziļākos līmeņos un atmodina dzīvības avotus. Fascinācija vienlaikus ir arī saistīta ar paša fascinētāja seksualitāti un izpratni par skaisto.

Līdztekus šai vēlmei fascinēt, manas dzīves sākumā mani ir pavadījusi izmisīga tukšuma, izmisīgu ilgu un bezjēdzības sajūta. Jāsaka, ka tā ik pa brīdim atgriežas, neļaujot man apstāties pie iesāktā. Lai gan jau no savas radošās darbības sākuma, kad man esenciāli būtiski bija savas dzīves jēgas un satura meklējumi, izlēmu, ka darbus radīšu Visaugstākā piepildījuma slavināšanai un meklējumiem, jo bez tā, šķiet, mana dzīve būtu izdzisusi līdzīgi jāņtārpiņa gaismai rītausmā.

Tā, jau studiju laikos, savu darbu ģenerēšanai par pamatu izvēlējos neredzīgo – Braila kodu, kurā rakstot dažādas lūgšanas no katoļu liturģijas, uz šī koda punktu pamata radu mežģīnes. Lūgšanu tekstus visbiežāk izvietoju aplī, tādējādi centrējot kompozīciju uz vienu noteiktu viduspunktu, ap kuru rit dzīvība. Daudzi ir sākuši piekopt austrumu reliģijas, kuras īpaši stāsta par mandalu zīmēšanas nozīmi sava iekšējā gara atjaunošanā un kārtošanā. Pie šādas kompozīcijas savā laikā nonācu arī es, tieši piepildījuma meklējumu virzīta, tomēr bez sekošanas kādai garīgajai skolai, kas tolaik vēl nebija guvušas tādu popularitāti.

Mani allaž pārsteidz izveidotās kompozīcijas vai šīs lūgšanas materializēšanās un uzmirdzēšana, kad darbs pabeigts. Man šķiet nav augstāka mērķa, dēļ kā dzīvot un strādāt, kā sava Radītāja slavēšana un iepriecināšana. Tas dod dzīves piepildījumu un virza dzīvi pa labu taku.

Apskatot fascināciju no visām tās pusēm, jāsaka, ka tas ir arī slidens ceļš. Kāda ārēja spēka iedarbībā un nemanot par tās mērķi var kļūt kaislība, kas cilvēka dabai ir tuvāka un vieglāk realizējama. Es tomēr domāju, ka Radītājs nevēlas, lai mēs noliegtu savu cilvēcisko dabu, bet vairāk gan, līdzīgi prasmīgam autovadītājam, prastu to vadīt un pārvaldīt. Kas nozīmē no tās nebēgt, bet arī nesekot allaž visām savām vēlmēm un sajūtām.

Izstāde tapusi ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu un 10 darbus no tās paredzēts dāvināt 5 Latvijas cietumiem, tāpat šajos cietumos tiks organizētas nelielas izstādes.”

Latgales Kultūrvēstures muzeja (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē)

vasaras darba laiks no 1. jūnija līdz 31. augustam:

Trešdien un piektdien 11.00–19.00

Ceturtdien 11.00–18.00

Sestdien 10.00–16.00

Svētdien 10.00–15.00

Pirmdien, otrdien – slēgts

Sagatavoja Inese Dundure,

Latgales kultūrvēstures muzeja Mākslas nodaļas vadītāja,

tālr. 64622464

 

Detaļas

Sākums:
16. jūnijs, 2017 plkst. 15:00
Beigas:
26. jūnijs, 2017 plkst. 17:00
Kategorijas: