Latgales atbrīvošanas simtgades svinības Preiļos
Atzīmējot Latgales atbrīvošanas simtgadi, ar kuru noslēdzās Latvijas Neatkarības kara pēdējā aktīvās karadarbības fāze, šī gada 18. janvārī Preiļu novada dome un Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs sadarbībā ar biedrību “Latviešu karavīrs” un Zemessardzes 35. Kājnieku bataljonu aicina uz svinīgu un izzinošu pasākumu Preiļos, kura laikā būs iespēja doties ekskursijā “Preilieši lielinieku varā”, apskatīt gan Neatkarības kara laika, gan arī mūsdienu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku tehniku un aprīkojumu.
Kamēr pārējā Latvijas teritorijā 1919. gadā norisinājās spraigas cīņas, tostarp Rīgas atbrīvošana no lieliniekiem, Cēsu kaujas un bermontiāde, Preiļi no 1918. gada decembra līdz pat 1920. gada janvārim, tāpat kā lielākā daļa Latgales, palika lielinieku varā. Šajā laikā Preiļos centrālais varas orgāns bija Preiļu pagasta Izpildkomiteja, kas bija izvietota Tirgus laukumā 1, Preiļos atradās arī dažādas Sarkanās armijas daļas. Lielinieku valdīšana un pārkārtojumi turpinājās līdz 1920. gada janvārim, kad Latvijas Bruņotie spēki, sadarbojoties ar Polijas armiju, Latgali atbrīvoja. Preiļi, neskatoties uz to, ka lielinieki aizstāvējās lieliem spēkiem un spēcīgu artilēriju, krita 13. janvārī. Preiļus ieņemot, 9. Rēzeknes kājnieku pulks ieguva vienu ienaidnieka haubici. Šajā pašā dienā atbrīvotas tika arī apkārtējās apdzīvotās vietas – Sprindži, Beči, Plivdas, Jasmuiža u.c.
Lai uzzinātu, kā preiliešiem klājās lielinieku valdīšanas laikā, pasākuma ievaddaļā Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs aicina doties 1919. gada norisēm Preiļos veltītā izzinošā ekskursijā pa Raiņa bulvāri maršrutā no Tirgus laukuma līdz Preiļu parka vārtiem. Pulcēšanās plkst. 13.00 pie Preiļu Romas katoļu baznīcas vārtiem. Ekskursijas laikā, pie Tirgus laukuma un Raiņa bulvāra septiņām vecākajām ēkām izstāstot 9 stāstus par dzīvi Preiļos lielinieku režīma laikā, muzejs vēlas dot iespēju gan preiliešiem, gan pilsētas viesiem uzzināt vēl nezināmo par mūsu pilsētas skaistāko ielu – Raiņa bulvāri – un Latgales iedzīvotāju ikdienu lielinieku laikā.
Svinību programmas kulminācijā no plkst. 14.00 līdz 16.00 Svētku laukumā Raiņa bulvārī 19 būs iespēja vērot Neatkarības kara laika bruņojuma ekspozīciju, ko piedāvās biedrība “Latviešu karavīrs” un kuras laikā būs apskatāms autentisks Neatkarības kara laika bruņojums, tostarp bruņumašīna un lielgabals, ekipējums, formas tērpi un sadzīves priekšmeti. Ikvienam būs iespēja nofotografēties pie lielgabala, tādējādi “atkārtojot” slaveno 1920. gada februāra fotoattēlu ar Latvijas ministru prezidentu Kārli Ulmani Preiļos pie lieliniekiem atņemtās haubices, kas pēc tam tika plaši publicēts Latvijas Brīvības cīņām veltītos rakstos presē. Savukārt Zemessardzes 35. Kājnieku bataljons ļaus iepazīties ar mūsdienu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku tehniku un bruņojumu.
Pasākuma laikā ikviens varēs sasildīties ar Zemessardzes 35. Kājnieku bataljona piedāvāto lauka virtuvi.
Pasākuma laikā tiks fotografēts un fotogrāfijas var tikt izmantotas publicitātes nolūkos.