Dziesmusvētku laikā Rēzeknē izstāde “Latgales keramika. Keramika Latgalē”
Līdz 5. augustam Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) apskatāma keramikas meistaru darbu izstāde “Latgales keramika. Keramika Latgalē”. Tikšanās ar autoriem – 29. jūnijā plkst. 12.00!
XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku priekšvakarā un 2. starptautiskās keramikas biennāles laikā Latgales Kultūrvēstures muzejā būs apskatāma Latgales keramikas izstāde.
Māls Latgalē nereti tiek saukts par zeltu, tam ir noteikts pamats, kurš balstās uz vēsturiskiem faktiem. Latgales podniekiem šis dabiskais zemes iezis patiešām bija dārgā metāla vērtībā, jo ļāva uzturēt kuplo saimi. Zīmols “Latgales keramika” ir veidojies ilgstošā laika periodā un ar to mēs saprotam ne tikai no māla izgatavotos, Latgales bedres tipa atklātas uguns keramikas apdedzināšanas cepļos rūdītos lietišķās mākslas darinājumus. Latgales keramika ir ikgadējie Podnieku dienu pasākumi, podnieku viesmīlība, uzņemot ciemiņus savās dzīves un darba vietās – pūddarneicuos, jau par noteiktu folkloru izveidojusies māla meistaru pasaules uztvere, kura zināmā mērā atspoguļojas arī darba galarezultātā – apdedzinātajās krūzēs, bļodās, ļakos, medavniekos, svilpavniekos un vāravniekos.
Daudz laika ir pagājis, un Latgales podnieku skaits vairs nav tik kupls kā kādreiz, dažāda ir meistaru pieredze, zināšanu iegūšanas paņēmieni un māla apstrādes iespējas. Joprojām zināšanas keramikas jomā var iegūt Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā, ir zinātkāri cilvēki, kuri uzmeklē Meistaru un no viņa iegūst zināšanas par māla apstrādes iespējām, citi meklē jaunas atklāsmes interneta vidē. Dažāda ir keramiķu darba intensitāte – daudziem podniekiem māla izzināšana ir vienīgā nodarbe – dzīvesveids, citi var atlicināt šim brīnišķīgajam materiālam tikai fragmentāru uzmanību, vēl kāds mālu un dažādas tā masas uztver kā iespēju realizēt radošās idejas dažādās vizuāli plastiskās mākslas jomās.
Izstādē ir apskatāmi 50 autoru darbi, tie ir dažādi savā izpildījumā, formās, keramikas masu izvēlē, tomēr visus vieno teritorija, kurā tie ir tapuši – Latgale, vienojoša ir arī mīlestība pret brīnišķīgo plastisko materiālu, Latgales zeltu – mālu.
Projekts “Latvijas Zelta pods” aizsākās pirms vairākiem gadiem, tajā darbojās pētnieki profesores Janīnas Kursītes vadībā. Vairāku gadu garumā dalībnieki devās ekspedīcijās pa Latgali, apsekojot podnieku dzīves un darba vietas, intervējot, filmējot un fotografējot. Viens no darba galarezultātiem ir Elīnas Kursītes foto materiāls, kurā varam iepazīt māla meistarus. Fotogrāfijas ir papildinātas ar Rūtas Šmites sagatavotajiem tekstiem, apkopotie materiāli ir lielisks keramikas darbu ekspozīcijas papildinājums.
Tikšanās ar projekta “Latgales zelta pods” un izstādes dalībniekiem Latgales Kultūrvēstures muzejā 29. jūnijā plkst. 12.00.
Sagatavoja Evija Vasilevska, mākslas zinātniece un Andreja Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas vadītāja