Labi, ka labi
Gada nogalē 28.decembrī atzīmēja Antona Slišāna dzimšanas dienu, sniedzot atskaiti gan Antonam, gan mums pašiem, ko esam izdarījuši gada laikā, lai turpinātu Antona Slišāna iesāktos darbus folkloras, vēstures pētīšanā un nemateriālā kultūras mantojuma popularizēšanā.
Konkursā „Apleicīne” piedalījās Viļakas novada cilvēki
No 2011.gada augusta līdz 2011.gada decembrim Balvu novada bibliotēka izsludināja Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas projektu konkursā atbalstīto projektu Latgolys folklorys vuokuma konkurss „Apleicīne”. Konkurss veltīts Latgales novada folkloras vācēju aktivizēšanai un mūsu kolēģa Antona Slišāna dzīvesziņas pieminēšanai. Konkursa devīze ir Ontona Slišāna teiktie vārdi: „Navaicojit, kam tys vyss vajadzeigs! Kotra darbeiba, kas veļ nūstyn apsyunojūšu akmini, lai tyktu palaista breiveibā dzeiveiba, kureimū tys pīmīdzs pošā juos plaukumā, ir cīši, cīši vajadzeiga”. Konkursa mērķis: apzināt un atbalstīt Latgales novada cilvēkus, kas vāc, popularizē un saglabā Latgales folkloru jebkurā izpausmē. Šis konkurss motivētu un iedrošinātu turpināt Antona Slišāna iesākto darbu. Projekta idejas iniciatore un vadītāja ir Ruta Cibule. Pēc Antona Slišāna aiziešanas mūžībā, viņa Antona Slišāna vārdus: „mans dzīves uzdevums ir iesaistīt, iesaistīt arvien vairāk”, pārdomāja ar citu nozīmi un saprata, ka tieši tāds pats ir arī viņas aicinājums, tāpēc tapa konkurss „Apleicīne”.
Pirmajā konkursā iesniedza septiņus darbus. 2011.gada 28.decembrī, kad notika konkursa noslēguma pasākums, Ruta Cibule atzina, ka uzskata, ka pirmais konkurss ir izdevies. Viņai ir liels prieks, ka darbi iesniegti no trīs vietām: Rēzeknes, Viļakas un Balvu novadiem, kā arī prieks, ka vienu darbu iesniedza bērni un, Mārīte Slišāne iesniedza vienu darbu, tādējādi apliecinot, ka Antona Slišāna dzīves darbu turpina viņa ģimene. Viļakas novadu šajā konkursā pārstāvēja: Ilonas Bukšas darbs par Viļakas tautasdziesmu teicēju un dziedātāju Annu Prancāni, un Mārītes Slišānes Upītes ciema folkloras materiāli. Lai arī šis bija pirmais konkurss, dalībnieki un pasākuma klātesošie nešaubījās, ka arī nākamgad, aiznākamgad un vēl nākamajos gados tiks organizēts šāds pasākums, jo kā atzina žūrijas locekle, Rēzeknes augstskolas asociētā profesore Ilga Šuplinska informācijas folkloras pētījumiem pietiks vēl vismaz desmit gadiem.
Papildus informāciju par konkursa „Apleicīne” rezultātiem skatīt Balvu centrālās bibliotēkas interneta vietnē: www.bibliotekas.lv/cb_web/index.php?option=com_content&view=article&id=316:pasniegtas-latgolys-folklorys-vuokuma-konkursa-apleicne-balvas&catid=40:aktualittes&Itemid=65
Iznākusi Ontona Slišāna 14 grāmata bērniem
Dienas turpinājumā notika Ontona Slišāna 14 grāmatas bērniem „Labi, ka labi” prezentācija Upītes tautas namā. Grāmatas izdošanu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma.
Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, piedaloties grāmatas „Labi, ka labi” prezentācijā, atzina, ka pirmo reizi piedalās grāmatas prezentācijā, kurai autora vairs nav šajā pasaulē. „Antons deva lielu ieguldījumu manā sirdī, manā darbībā. Antons ir viens no tiem nedaudzajiem dzejniekiem, kurš saprata savu misiju. Viņš deva norādījumus un virzienus gan mums – politiķiem, gan visai tautai, uz kurieni mums būtu jātiecas un kādas ir mūsu pamatvērtības. Viņš nepārmeta, viņš norādīja, ko mēs darījām pareizi un nekautrējās aizrādīt uz to, ko mēs darījām nepareizi. Nepārspējama ir Antona ideja, ka jaunā grāmata „Labi, ka labi” dos iespēju bērniem mācīsies ne tikai lasīt latgaliski, bet arī domāt latgaliski. Folkloru nevar ietērpt vārdos, to var just un pārdzīvot, vai „Upites Uobeļduorzā”, vai, kad dzied Upītes, Šķilbēnu, Latgales sievas un vīri, tikai tad mēs saprotam, kas ir folklora”, pārdomās dalījās S.Maksimovs. Viļakas novada domes priekšsēdētājs atzinīgi novērtēja arī Antona Slišāna ģimenes ieguldījumu dzejnieka ideju turpināšanā, pateicās Andrim Slišānam par uzņēmību izdot jauno grāmatu un vēlēja turpināt Antona iesāktos darbus, lai vāktu un apkopotu folkloru un latgaliešu tradīcijas.
Arī Šķilbēnu pagasta pārvaldnieks Andris Mežals pateicās Slišānu ģimeni par ieguldīto darbu un uzņēmību turpināt Antona Slišāna darbus. „Jo vairāk paiet laiks, jo vairāk mēs saprotam, ka viņa pietrūkst arvien vairāk. Viņa pietrūkst ne tikai ģimenei, ne tikai Upītei un Šķilbēnu pagastam, bet arī Latgalei un Latvijai. Antons Slišāns vēl ilgi, ilgi paliks mūsu atmiņās”, sacīja A. Mežals.
Upītes tautas nama vadītājs Andris Slišāns iepazīstināja pasākuma dalībniekus ar visām Ontona Slišāna grāmatām, kas iznākušas bērniem. Diemžēl vienīgā autora pasaulē, kurš rakstīja dzejoļus bērniem latgaliski, šī grāmata – „Labi, ka labi” būs pēdējā, jo šajā grāmatā ir izdoti visi Ontona Slišāna sarakstītie dzejoļi bērniem. Tāpēc Andris Slišāns aicināja topošos dzejniekus, rakstīt dzeju bērniem latgaliski. Antona Slišāna savāktā un apkopotā materiāla pieaugušajiem gan pietikšot vēl vairākām grāmatām.
Jaunā, krāsainā grāmatā „Labi, ka labi” ir domāta bērniem, kuri sāk mācīties lasīt. Lai grāmata bērniem patiktu, to papildina novadnieces Rudītes Kašas krāsainie, dzīvīgie zīmējumi.
Kopā Ontonam Slišānam ir iznākušas četrpadsmit grāmatas bērniem:
Raibī panti (1991), Lyugums sapneišam (1992), Par gadskārtu Jānīts nāca (1993), Cik vējam krāsu? (1994), Zynamōs meikleites (1995), Ziemneši (1996), Rūtaļu gods (1997), Rotaļa (1998), Saulei par prieku (1999), Nepareizais (2000), Laiks (2001), 12 (2006), Rūtaļu vydā (2009), Labi, ka labi 2011.
Andris Slišāns par katru izdoto grāmatu prata pastāstīt stāstu kā tā tapusi. Andra paaudze ir izaugusi ar dzejoļiem no krājumiem „Raibī panti” un „Lyugums sapneišam”, daudzus Ontona Slišāna dzejoļus skaita Upītes pamatskolas stundās. Pirmās izdotās grāmatas ir nelielas brošūriņas, nav izdodas biezajos vākos, nav krāsaino bilžu, bet tas nemazina grāmatu vērtību. Pēdējos gados grāmatām zīmējumus zīmējuši gan Rēzeknes mākslas skolas bērni, gan Upītes ciema bērni. Krājumā „12” Ontona Slišāna bērnu dzejoļi ir tulkoti 12 valodās. Krājumā „Rūtaļu vydā” labākie dzejoļi ir ne tikai latgaliski un latviski, bet arī lietuviski un žemaitiski, lai kaimiņzemes bērni arī iemācītos Ontona Slišāna dzejoļus.
Grāmatas „Labi, ka labi” pasākumā uzstājās topošie muzikanti Kate un Dominiks Slišāni, Uko Kokņevičs, pianists Osvalds Roze, flautiste Dagnija Razminoviča, Baltinavas mūzikas skolas vijolnieku ansamblis un klarnetistu trio. Ontona Slišāna dzeju skaitīja un lasīja Andris Slišāns, Elvita Krakope un Sintija Vizule. Sola danci nodemonstrēja Upītes pamatskolas bērni, ritmikas soļus rādīja Upītes tautas nama ritmikas pulciņa dalībnieki un noslēgumā dziedāja Upītes jauniešu folkloras kopas jaunās sievas, kuras pārliecinoši parādīja, ka ir un būs spēcīgās dziedāšanas tradīcijas turpinātājas Šķilbēnu pagastā. Visi bērni un pieaugušie, kuri bija sagatavojuši priekšnesumus, saņēma dāvanā jauno grāmatu „Labi, ka labi”.
Teksts un foto: Vineta Zeltkalne sadarbībā ar Upītes tautas nama vadītāju Andri Slišānu