Publikācija par plānošanas reģioniem portālā Delfi.lv

VARAM jāgatavo priekšlikumi plānošanas reģionu funkciju paplašināšanai


Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai līdz gada beigām būs jāsagatavo priekšlikumi par tiešās pārvaldes iestāžu kompetences nodošanu plānošanas reģioniem, otrdien vienojās valdība.
Iepriekšējo ieceri likvidēt plānošanas reģionus noraidīja Saeimā. Arī Latvijas pašvaldības atbalstīja plānošanas reģionu pārveidi par vēlētiem reģioniem.

Iepriekš VARAM darba grupa piedāvāja trīs variantus par plānošanas reģionu turpmāko statusu – izstrādājot īpašu likumu, reorganizēt plānošanas reģionus un uz to funkcionālās bāzes izveidot apriņķa pašvaldības; stiprināt esošo plānošanas reģionu kapacitāti, perspektīvā plānošanas reģionus pārveidojot par apriņķa pašvaldībām un ar 2012.gada 1.janvāri likvidēt plānošanas reģionus, pamatā to tiesības un saistības nododot VARAM.

Plānošanas reģionu likvidēšanu noraidīja Saeima, atzīstot par svarīgu mērķi turpināt reģionālo reformu un uz plānošanas reģionu bāzes decentralizēt valsts pārvaldi.

Savukārt Latvijas Pašvaldību savienība iestājas par vēlētu apriņķu pašvaldību izveidošanu. Arī Latvijas Lielo pilsētu asociācija atbalstīja plānošanas reģionu pārveidošanu par deviņām vēlētām apriņķu pašvaldībām.

Tāpēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai sadarbībā ar ministrijām uzdots izvērtēt un iesniegt Ministru kabinetā priekšlikumus par tiešās pārvaldes iestāžu kompetences nodošanu plānošanas reģioniem.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā nepieciešamību veicināt reģionālo attīstību, Saeima nolēma atzīt par acīmredzami nelietderīgām darbības, kas vērstas uz plānošanas reģionu likvidēšanu, reorganizēšanu vai citādu būtisku to statusa mainīšanu vai funkciju mazināšanu, līdz šāds uzdevums valdībai netiek paredzēts likumā.

Tāpat Saeima atzina par lietderīgu un nepieciešamu arī turpmāku plānošanas reģionu iesaistīšanos teritorijas attīstības plānošanā, sabiedriskā transporta pārvadājumu organizēšanā likumā noteiktajā kārtībā un Eiropas Savienības politiku instrumentu finansēto projektu īstenošanā. Parlaments arī atzina, ka svarīgs mērķis ir turpināt reģionālo reformu un uz plānošanas reģionu bāzes decentralizēt valsts pārvaldi.

Valdība pērn decembra beigās uzdeva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai izstrādāt un līdz šā gada 1.maijam iesniegt Ministru kabinetā priekšlikumus par plānošanas reģionu funkciju, mantas, finanšu līdzekļu, tiesību un saistību pārņēmējiem. Ar premjera Valda Dombrovska (V) rīkojumu šogad novembrī izveidotā darba grupa rosināja plānošanas reģionu likvidāciju pabeigt līdz 2012.gada 1.janvārim un uz to bāzes izveidot vēlētas deviņu apriņķu pašvaldības, kuras varētu ievēlēt 2013.gada pašvaldību vēlēšanās.

Reģionālās attīstības likumā noteikts, ka plānošanas reģions ir atvasināta publiska persona un tās lēmējorgāns ir plānošanas reģiona attīstības padome. Pašlaik ir izveidoti pieci plānošanas reģioni – Kurzemes, Latgales, Rīgas, Vidzemes un Zemgales. Būtiskākās reģionu funkcijas ir reģionālā līmeņa attīstības plānošana un koordinācija, vietējo pašvaldību teritorijas plānojumu tiesiskuma uzraudzība, sabiedriskā transporta pakalpojumus maršrutu tīkla reģionālajos vietējās nozīmes maršrutos organizēšana un citas.


Portāls Delfi.lv, 2011. gada 24. maijs